fot. twitter.com

CBA zatrzymało kolejne pięć osób w śledztwie dotyczącym wyłudzania podatku VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało na Śląsku kolejne pięć osób w śledztwie dotyczącym wyłudzania podatku VAT oraz dotacji unijnych – dowiedziano się w źródłach bliskich sprawy.

Wydział komunikacji społecznej CBA podał, że zatrzymani przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury CBA, to m.in. reprezentanci firm informatycznych; przeszukano ich mieszkania i siedziby dziewięciu podmiotów gospodarczych.

Zatrzymani mieli – według śledczych – brać udział w zorganizowanej grupie przestępczej; wcześniej w tej sprawie zarzuty usłyszało dziesięć osób – pięć z nich trafiło do aresztu – poinformował wydział CBA.

Ze śledztwa wynika, że mieli oni w latach 2014-16 wyłudzić 10 mln zł nienależnego zwrotu podatku VAT na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów. Mieli też dokonywać oszustw przy zawieraniu umów leasingowych – wyłudzać od leasingodawców pieniądze na sfinansowanie zakupu drukarek 3D.

W nadzorującej śledztwo CBA katowickiej prokuraturze okręgowej zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, prania pieniędzy, wyłudzenia oraz pomocnictwa do wyłudzenia nienależnego podatku VAT i poświadczenia nieprawdy w dokumentach – poinformowano.

CBA zaznaczyło, że śledztwo nadal się rozwija.

PAP

drukuj