Biskup Stanisław Wielgus metropolitą warszawskim

Dotychczasowy biskup diecezji płockiej Stanisław Wielgus został nowym arcybiskupem metropolitą warszawskim. Decyzję Benedykta XVI ogłosił w południe nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Ojciec Święty pozostawił tytuł prymasa kardynałowi Józefowi Glempowi jako kustoszowi relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie.

Ojciec Święty wyniósł 67-letniego bp. Stanisława Wielgusa do godności arcybiskupa i powierzył mu troskę o archidiecezję warszawską. Zastąpi on sprawującego tę funkcję od 1981 roku kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski.

Tytuł prymasa pozostanie przy kard. Józefie Glempie, który od momentu rozdzielenia unii personalnej archidiecezji gnieźnieńskiej i warszawskiej w 1992 r. pełni funkcję kustosza relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie. Benedykt XVI zlecił mu pełnienie obowiązków administratora archidiecezji warszawskiej do dnia kanonicznego przejęcia rządów przez nowego metropolitę.

Abp Stanisław Wielgus jest profesorem filozofii. W latach 1989-98 był rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; funkcję tę pełnił przez trzy kolejne kadencje, co było ewenementem w polskim szkolnictwie wyższym. Dał się poznać jako doskonały organizator i administrator: unormował status prawny KUL i doprowadził uczelnię do stabilizacji ekonomicznej. Znacząco wzrosła wówczas liczba studentów, a uczelnia nawiązała stałą współpracę z uniwersytetami na świecie i rozpoczęła wymianę studentów. Wierni i duchowni z uznaniem wspominają listy rektora KUL na Boże Narodzenie i Wielkanoc, odczytywane z ambon w całej Polsce.

Funkcję ordynariusza płockiego pełnił 7 lat. Jako pasterz diecezji bp Wielgus zauważył potrzebę katechizacji dorosłych. Z jego inicjatywy powstaje obecnie Katechizm Płocki. W ramach tego dzieła zespół specjalistów przygotowuje kilkuminutowe katechezy wyjaśniające prawdy wiary, które są następnie wygłaszane przez kapłanów przed każdą niedzielną Eucharystią. Dotychczas wygłoszono niemal 100 katechez, które opublikowano także w Niedzieli Płockiej oraz na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego Kurii Płockiej. Doceniając prowadzoną w ten sposób katechizację dorosłych, Benedykt XVI w kwietniu br. na ręce bp. Wielgusa przesłał słowa uznania pod adresem wszystkich odpowiedzialnych za redagowanie katechez. Należy podkreślić także otwartość bp. Wielgusa na misje oraz na specjalistyczne kształcenie duchownych.

Jako biskup został powołany w 2001 roku na przewodniczącego Rady Naukowej KEP, a w czerwcu br. rozpoczął drugą kadencję. Gremium to wydało szereg istotnych dokumentów w sprawach dotyczących wiary, etyki oraz nauki. Ostatnim dokumentem kierowanej przez bp Wielgusa Rady Naukowej jest stanowisko na temat ewolucji, w którym stwierdza, że „dla chrześcijan ewolucja pozostaje w harmonii z wielkim planem Boga”.

W latach 1999-2001 bp Wielgus był Asystentem Krajowej Rady Katolików Świeckich. W marcu 2002 r. ordynariusz płocki został członkiem Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, w roku 2004 objął także funkcję współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

md, jk
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl