fot. Instytut Prymasowski

70. rocznica aresztowania Prymasa Wyszyńskiego

Mija 70. rocznica aresztowania ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i jego sekretarza ks. abp. Antoniego Baraniaka przez służby komunistyczne. Wieczorem, o godz. 19.00, sprawowana będzie Msza św. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie.

Dawny areszt śledczy przy ul. Rakowieckiej był miejscem więzienia ks. abp. Antoniego Baraniaka. Eucharystii będzie przewodniczyć ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Historyk, ks. Jarosław Wąsowicz, przypomina, że ks. abp Antoni Baraniak został aresztowany tuż po internowaniu Prymasa Wyszyńskiego.

W nocy z 25 na 26 września 1953 r. aresztowano ks. abp. Antoniego Baraniaka, najbliższego współpracownika ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Przewieziono go do więzienia na Rakowiecką w Warszawie. Tutaj przebywał niemal trzy lata. Był przesłuchiwany, torturowany psychicznie i fizycznie. Wszystko było po to, żeby wymusić na nim zeznania, które mogłyby obciążyć zmarłego Prymasa ks. kard. Augusta Hlonda i ówczesnego Prymasa Wyszyńskiego – powiedział ks. Jarosław Wąsowicz.

We wtorek o godz. 14.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się konferencja na temat represji komunistycznych wobec Kościoła.

Międzynarodowe wydarzenie naukowe będzie przebiegać pod hasłem „Niezłomni liderzy Kościoła”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

RIRM

drukuj