fot. pixabay.com

Niemcy: polityk AfD, który neguje zbrodnie nazistowskie, jest faworytem w wyborach na burmistrza Nordhausen

W Nordhausen (Turyngia) w niedzielę odbywa się druga tura wyborów na burmistrza. Faworytem jest Joerg Prophet, polityk skrajnie prawicowej AfD, który w pierwszej turze zdobył 42 proc. głosów – informuje portal „Frankfurter Rundschau” (FR). Jego kontrkandydatem jest urzędujący burmistrz Kai Buchmann (niezależny).

„AfD ma nadzieję, że będzie mieć swojego pierwszego burmistrza w Turyngii” – pisze „Frankfurter Rundschau”.

Za kandydaturą Kai’a Buchmanna opowiadają się SPD, Zieloni i Lewica, jednak faworytem jest polityk AfD, a partia ta może odnieść w niedzielnych wyborach swój kolejny sukces na szczeblu lokalnym.

„AfD, sklasyfikowana przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji jako przypadek prawicowego ekstremizmu, nie tylko wygrała pod koniec czerwca wybory okręgowe w Turyngii, ale też wybory na burmistrza małego miasteczka Raguhn-Jessnitz w Saksonii-Anhalt” – przypomina „Frankfurter Rundschau”.

W powiecie Sonneberg (południowa Turyngia) pierwszym starostą z ramienia AfD został prawnik Robert Sesselmann. Natomiast w reprezentatywnych sondażach partia osiągnęła poparcie przekraczające 30 proc. nie tylko w Turyngii, ale także w Saksonii i Brandenburgii. W 2024 r. w tych trzech krajach związkowych odbędą się wybory do władz lokalnych.

Jednym z najostrzejszych krytyków Joerga Propheta jest historyk Jens-Christian Wagner, szef Fundacji Pamięci Buchenwaldu i Mittelbau-Dora w Weimarze. W swoim niedawnym wystąpieniu podkreślił, że Mittelbau-Dora i Nordhausen to nazwy „ściśle powiązane na całym świecie ze zbrodniami nazistów, ale także z pojednaniem po 1945 r. oraz z przyjaźnią niemiecko-francuską i niemiecko-izraelską”.

„Jakie przyniosłoby to konsekwencje w Nordhausen lub w Izraelu, gdyby miastem rządził człowiek, który bagatelizuje nazistowskie zbrodnie?” – pytał Jens-Christian Wagner, nawiązując do wypowiedzi Joerga Propheta.

W publikacjach zamieszczonych w 2021 r. na stronie internetowej AfD Nordhausen polityk relatywizował zbrodnie nazistów, podając jako przykłady bombardowanie Drezna w 1945 r. i niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz. Zdaniem Joerga Propheta, Niemcy zostali uznani za „naród sprawców” niesłusznie poddanych karze zbiorowej.

„Za sprawą tych wpisów nieznany wówczas Prophet trafił do raportu Urzędu Ochrony Konstytucji Turyngii za 2021 rok. Urząd Ochrony Konstytucji zarzuca obecnemu kandydatowi na burmistrza Nordhausen angażowanie się w historyczno-rewizjonistyczną obronę winy. Prophet stara się oddzielić zbrodnie reżimu nazistowskiego od ludności niemieckiej. Jego wypowiedzi miały na celu relatywizację lub wymazanie historycznej winy narodu niemieckiego” – podkreśla „Frankfurter Rundschau”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl