Górnicy wieliccy przeszli podziemną Drogą Krzyżową

Wieliccy górnicy przeszli w Wielki Piątek rano podziemną Drogą Krzyżową w kopalni soli Wieliczka. Podziemna Droga Krzyżowa, nazywana również Golgotą Wielickich Górników znajduje się ok. 100 m pod ziemią i jest częścią kopalnianego szlaku pielgrzymkowego „Szczęść Boże”.

W Drodze Krzyżowej uczestniczyli górnicy i władze kopalni, nie było – tak jak podczas pasterki – turystów i mieszkańców Wieliczki. Jak podkreślały władze kopalni, podziemna Droga Krzyżowa jest wydarzeniem wewnętrznym.

14 stacji Męki Pańskiej wyrzeźbionych zostało w drewnie lipowym przez trzech wielickich rzeźbiarzy: Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego i Jacka Talapkę. W każdą ze stacji wmontowany został kamień przywieziony z Ziemi Świętej. Stacje umieszczono na ociosach (ścianach) pochylni Erazma Barącza – chodnika, prowadzącego do podziemnej kaplicy św. Kingi.

Nabożeństwo prowadził kapelan kopalni o. Ludwik Kurowski.

W Wielki Piątek w liturgii kościoła nie odprawia się Mszy św. Najważniejsze nabożeństwo tego dnia to adoracja Krzyża św. – nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Pragniemy w tej medytacji idąc śladami za Chrystusem objąć naszymi sercami wszystkich pracowników kopalni soli. Niech nasze serca, przepełnione rozważaniem męki Jezusa Chrystusa, ubogacą się świadomością, jak wielka jest cena naszej ludzkiej wolności – powiedział o. Ludwik Kurowski.

Wędrówka na symboliczną Golgotę zakończyła się w kaplicy św. Kingi, przed solnym pomnikiem św. Jana Pawła II. Od grudnia 2011 r. znajduje się tam przekazany przez kard. Stanisława Dziwisza relikwiarz z kroplą krwi św. Jana Pawła II.

Jedyna w Europie podziemna Droga Krzyżowa powstała w 2010 r. w hołdzie Janowi Pawłowi II w 5. rocznicę jego śmierci. W 2010 roku „Golgotę Wielickich Górników” otworzył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przypomina o tym tablica pamiątkowa, wykuta na ociosie tuż przy wejściu na podziemną Drogę Krzyżową.

Stacje Męki Pańskiej stały się elementem uruchomionego w kopalni pierwszego podziemnego szlaku pielgrzymkowego „Szczęść Boże”, prezentującego ważny dla górników wielickich religijny aspekt ich pracy.

***

Górnicy wieliccy z powodu trudnej i niebezpiecznej pracy w podziemiach byli bardzo pobożni, a swoją codzienną pracę zaczynali od modlitwy. Co najmniej od XV wieku budowali pod ziemią kaplice i miejsca kultu. Zarejestrowano ich łącznie ok. 40, do dnia dzisiejszego zachowało się 26.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny trwa tam od końca XVIII wieku. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2015 roku kopalnię zwiedziło 1 mln 390 tys. gości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl