fot. PAPRadek Pietruszka

Premier M. Morawiecki spotkał się z samorządowcami w ramach rozmów dot. cen energii i dystrybucji węgla

Samorządowcy związani z opozycją pozytywnie zaopiniowali dwa projekty ustaw dotyczące cen energii oraz dystrybucji węgla. W trakcie spotkania z premierem lokalni włodarze zgłosili swoje uwagi. Chcą m.in. wstrzymania węgla, co zapewni niższą cenę surowca.

Blisko dwie godziny trwało kolejne spotkanie premiera z samorządowcami, tym razem w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

– Spotkania, które odbyliśmy w tym tygodniu, miały charakter merytoryczny – wskazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker.

Samorządowcy związani z opozycją pozytywnie zaopiniowali rządowe projekty ustaw.

– Nasze stanowiska w dużej mierze były zbieżne. Samorządy zadeklarowały skłonność do oszczędzania jako konieczną – podkreśliła wiceminister klimatu i środowiska, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Projekt w sprawie cen prądu zakłada, że maksymalna cena energii dla małych i średnich firm, samorządów oraz podmiotów wrażliwych wyniesie 785 zł za megawatogodzinę. Jak wskazał prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, rząd musi utrzymać zerową stawkę VAT na energię elektryczną także w przyszłym roku.

– Premier zadeklarował dalszą analizę z ministerstwem finansów co do skutków i możliwości propozycji – poinformował prezydent Krzysztof Żuk.

Rząd chce, aby samorządy kupowały węgiel i sprzedawały go swoim mieszkańcom za cenę nie wyższą niż 2 tysiące złotych. Ewentualną nadwyżkę zrekompensuje budżet państwa. Jak powiedział prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, samorządy chcą współpracować przy dystrybucji węgla z wyspecjalizowanymi spółkami.

– Żebyśmy mogli to robić ze spółkami, które na co dzień się tym zajmują, czyli z Polskim Węglem. O takie wspólne spotkanie zaapelowaliśmy. Rząd przeprowadzi ustawę, aby móc zlecać gminom handel węglem, ale my nie jesteśmy do tego przygotowani – wskazał prezydent Jacek Karnowski.

Samorządowcy zaapelowali o zdjęcie z węgla akcyzy i podatków, aby surowiec był jak najtańszy. Jak zapewnił wiceminister Paweł Szefernaker, rząd rozważy uwagi samorządów.

– Do końca dnia uwagi zostaną spisane i przekazane Ministerstwu Aktywów Państwowych i rządowi, aby móc część uwag technicznych wprowadzić w życie – poinformował wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Na apel premiera jako pierwszy odpowiedział prezydent Otwocka, Jarosław Margielski. Na ostateczne zapisy projektu o dystrybucji węgla czeka gmina Czernica – powiedział jej sekretarz, Marcin Golański.

– Jak ujrzy światło dzienne. będzie uchwalony i rozwieje wszelkie wątpliwości, wtedy spróbujemy zorganizować dla naszych mieszkańców sprzedaż węgla w cenach preferencyjnych na składzie gminnym – zaznaczył Marcin Golański.

Projekty w sprawie cen energii i dystrybucji węgla trafią pod obrady rządu w ciągu kilku dni, aby w przyszłym tygodniu projektami zajął się Sejm.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl