fot. PAP/Mateusz Marek

Premier M. Morawiecki odpowiadał na pytania internautów ws. Polskiego Ładu. Szef rządu mówił m.in. o programie mieszkaniowym

Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania internautów w sprawie Polskiego Ładu. Szef rządu mówił o szczegółach nowego programu mieszkaniowego. Wyjaśnił, że dopłaty do kredytu to oferta dla przyszłych rodziców, która będzie obowiązywała od momentu wejścia w życie ustawy.

W trakcie spotkania z internautami wiele pytań, na jakie odpowiadał premier, koncentrowało się wokół nowego programu mieszkaniowego. Mateusz Morawiecki był pytany m.in. o to, jak proponowane dopłaty do kredytów i pomoc dla rodzin wpłyną na ceny mieszkań. W odpowiedzi przekonywał, że rząd chce umożliwić jak największą podaż mieszkań, co jest sposobem na obniżenie cen.

– Im więcej będzie dostępnych mieszkań, możliwości budowy domów, tym niższa będzie cena metra kwadratowego – wskazał premier.

W planach rządu jest ustalenie jak największej liczby miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także położenie mocnego akcentu na budownictwo spółdzielcze i społeczne oraz rynkowe, które ma korzystać ze wsparcia administracyjnego. Mateusz Morawiecki liczy na większe zainteresowanie budową domów do 70 metrów kwadratowych w podstawie. Program mieszkaniowy, w którym państwo będzie dopłacać do kredytu, jest adresowany do przyszłych rodziców.

– On będzie obowiązywał dla tych ludzi, którzy wejdą do tego programu, czyli zaciągną gwarantowany przez BGK kredyt. W przypadku pojawienia się drugiego, trzeciego dziecka, część kwoty będzie umarzana – oznajmił szef rządu.

Premier mówił, że ci rodzice, którzy już teraz mają dzieci, nadal będą korzystać z programów społecznych, jak „500 plus” i 300 zł wyprawki szkolnej. Programy nie będą działały wstecz.

– Tutaj punktem startu jest data przyjęcia ustawy i całego schematu regulacyjnego – podsumował Mateusz Morawiecki.

Według informacji jakie wychodzą z resortu rozwoju, wynika, że rodzina z trójką dzieci będzie mogła skorzystać z bonu mieszkaniowego, którego wartość ma sięgać nawet 100 tys. złotych. Rodzice, którzy doczekają się drugiego dziecka, będą mogli skorzystać ze wsparcia sięgającego 12 tys. złotych. Środki będą do wykorzystania między 12 a 36 miesiącem życia dziecka.

TV Trwam News

drukuj