fot. PAP/Piotr Polak

Obchody Święta Niepodległościowego Ruchu Ludowego z udziałem premiera M. Morawieckiego

W Starej Błotnicy w woj. mazowieckim odbyły się ogólnopolskie obchody Święta Niepodległościowego Ruchu Ludowego. W wydarzeniu wziął udział premier, któremu towarzyszył minister rolnictwa.

Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego przypomina o roli wsi gotowej walczyć o niepodległość Ojczyzny. Premier Mateusz Morawiecki, który udał się na uroczystości, podkreślał, jak na kartach historii polscy rolnicy upominali się o wolność. W czasie zaborów ruch ludowy był podstawą budowania świadomości narodowej. Gdy trzeba było bronić niepodległości przed nawałą bolszewicką, to Wincenty Witos, działacz ludowy, stanął na czele rządu.

– Wezwał wszystkich rolników, chłopów, mieszkańców wsi, do obrony polskiej wolności. I bez tamtego wezwania nie byłoby Polski, jestem o tym absolutnie przekonany – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1662891113978404866

Szef rządu przypomniał działalność konspiracyjną, jaką w trakcie II wojny światowej podjęły bataliony chłopskie. Przypomniał, że w czasach, gdy Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, ruch ludowy próbował odzyskać resztki suwerenności za sprawą Stanisława Mikołajczyka.

– Dzisiaj spadkobiercą ruchu ludowego, niepodległościowego ruchu ludowego jest Prawo i Sprawiedliwość – stwierdził szef rządu.

Premier wskazał, że rząd podejmował działania w reakcji na suszę, ASF, brak węgla, wzrost cen nawozów. Mówił o kryzysie zbożowym i deklarował kolejne działania. Minister rolnictwa, Robert Telus, przekonywał, że polska wieś nie porzuciła ideałów ruchu ludowego.

– Będziemy robić wszystko, deklarujemy, że gdy będzie potrzeba, staniemy w obronie Polski niepodległej, suwerennej i wolnej, bo to jest nasz obowiązek, obowiązek polskiego chłopa – akcentował Robert Telus.

W obchodach w Starej Błotnicy udział wzięli, obok premiera i ministra rolnictwa, minister klimatu Anna Moskwa, przewodniczący rolniczej „Solidarności”, a także rolnicy i Koła Gospodyń Wiejskich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl