fot. PAP/EPA

Recep Erdogan ponownie wybrany na prezydenta Turcji

Bez zmian w Turcji. Dotychczasowy przywódca, Recep Erdogan, wygrał drugą turę wyborów prezydenckich.

W pierwszej turze wyborów frekwencja była blisko 90-procentowa. Recep Erdogan uzyskał w niej 49,5 procent.

– Po raz pierwszy w historii tureckiej demokracji jesteśmy świadkami drugiej tury wyborów prezydenckich – zwrócił uwagę Recep Erdogan.

Lokale wyborcze zostały zamknięte o godz. 16.00 czasu polskiego. W Turcji była wtedy godz. 17.00. Jeszcze tego samego dnia pojawiły się wyniki.

– Obliczono, że pan Recep Erdogan otrzymał 52,14 procent wszystkich głosów – poinformował Ahmet Yener, przewodniczący tureckiej Wysokiej Komisji Wyborczej.

Zwolennicy Erdogana gromadzili się na ulicach. Jego przeciwnicy podnosili, że w lokalach wyborczych pojawiały się nieprawidłowości. Główny przeciwnik Erdogana oskarżył go, że były to jedne z najmniej uczciwych wyborów w ostatnich latach. Nazwał obecną władzę autorytarnym reżimem.

– W tych wyborach wola ludzi do zmiany autorytarnego reżimu pojawiła się pomimo wszystkich nacisków. Będziemy kontynuować naszą walkę na wszystkich frontach – podkreślił Kemal Kilicdaroglu, kandydat opozycji w wyborach prezydenckich.

Erdogan pozostaje prezydentem kraju od 2014 roku. Wcześniej pełnił funkcję premiera. Z jego inicjatywy zmieniony został ustrój państwa z parlamentarnego na prezydencki. Nie ma już funkcji premiera. Prezydent po reelekcji wyszedł do swoich zwolenników. W trakcie kampanii mogła go pogrążyć inflacja. Tę kartę chciała wykorzystać opozycja, celując w przejęcie władzy.

– Rozwiązanie problemów spowodowanych wzrostem cen w wyniku inflacji i zrekompensowanie strat socjalnych jest najpilniejszą kwestią na przyszłość – taką deklarację Erdogan złożył w swoim pierwszym oficjalnym wystąpieniu po kolejnych wygranych wyborach.

Gratulacje prezydentowi Turcji złożył prezydent Andrzej Duda.

„Gratuluję zwycięstwa w wyborach prezydenckich. (…) Jesteśmy gotowi współpracować razem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego, rozwoju NATO i pokoju w Europie” – napisał na Twitterze Andrzej Duda.

Podobne sygnały wysłali prezydent USA Joe Biden, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a także kanclerz Niemiec i prezydent Francji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl