PAP/Paweł Supernak

Rząd podsumowuje działania w ramach Polskiego Ładu

Rząd Zjednoczonej Prawicy podsumowuje działania w ramach Polskiego Ładu – programu, który jest odpowiedzią na ogólnoświatowy kryzys wywołany pandemią COVID-19. 

Głównym założeniem Polskiego Ładu było wsparcie rodzin, a w konsekwencji ochrona polskiej gospodarki. Państwo musi być oparte na szczęśliwych rodzinach, a obecnie zmagamy się z kryzysem dzietności – wskazała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. Dlatego polski rząd stworzył Strategię Demograficzną, która ma wskazać na główne potrzeby i problemy, z jakimi dziś mierzy się młode pokolenie.

– Na szczycie piramidy potrzeb znajduje się polityka mieszkaniowa. Dlatego mamy ustawę o zagwarantowanym wkładzie własnym w wysokości 100 tys. zł na mieszkanie z możliwością umarzania kredytu, jeżeli rodzina będzie się powiększała, czyli będzie drugie i kolejne dziecko – powiedziała minister Marlena Maląg.

Polskim rodzinom potrzebna jest stabilizacja i bezpieczeństwo finansowe – zwróciła uwagę szefowa resortu.

Wśród głównych programów prorodzinnych minister wymieniła: program Rodzina 500 plus, Maluch plus, Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ostatni z nich to wsparcie w wysokości 500 zł dla rodziców, jakim urodzi się drugie i kolejne dziecko. Dotyczy ono dzieci od dwunastego miesiąca do ukończenia 3. roku życia.

– Rodzic, który przez 18 lat będzie pobierał na swoje dziecko świadczenia 500 plus, będzie otrzymywał 6 tys. zł razy 18 lat plus 12 tysięcy Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. W sumie będzie to 120 tys. złotych – poinformowała minister Marlena Maląg.

Działania na rzecz polskich rodzin to także ulgi podatkowe. W przyszłym roku kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 tys. zł. Jedną z ulg jest również podniesienie o 50 proc. drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych.

– Efektem będzie to, że podatek w wysokości 32 proc. będzie płacić o połowę mniej podatników. To jest aż 620 tys. osób, które zamiast płacić podatek 32 proc., będą go płacić w wysokości 17 procent – poinformował wiceminister finansów, Jan Sarnowski.

Zmiany zakładają również, że osoby zarabiające płacę minimalną będą zwolnione z podatku. Wsparciem będzie też PIT 0 dla rodzin 4 plus.

– To jest ulga, która dotyczyć będzie każdego rodzica. Każdy z nich odliczy od podstawy opodatkowania ponad 85,5 tys. zł. Dla osób rozliczających się na skali podatkowej będzie to sumowane z 30-tysięczną kwotą wolną od podatku. Oznacza to, że jeśli mamy małżeństwo wychowujące czwórkę lub więcej dzieci, to będzie ono płaciło podatek dopiero od pierwszej złotówki zarobionej w ciągu roku ponad kwotę 231 tys. złotych – powiedział wiceszef resortu finansów.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek drugi nabór wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych adresowanego do polskich samorządów.

– Inwestycje są najlepszą drogą do tworzenia nowych miejsc pracy, do modernizacji państwa, do modernizacji infrastruktury – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Z pierwszego naboru środki otrzymało blisko 100 procent samorządów. Teraz rusza druga transza funduszu.

– Nabór wniosków do samorządów będzie trwał do 15 lutego. Każdy z samorządów będzie mógł złożyć 3 wnioski. (…) To będzie jeden wniosek na inwestycje do 5 mln, drugi do 30 mln i trzeci do 65 mln zł – wyjaśnił wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker.

Złożenie wniosku do 5 mln jest warunkiem do tego, żeby złożyć kolejne dwa wnioski – podkreślał wiceminister Paweł Szefernaker.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że inwestycje prowadzone w ramach Programu Inwestycji Strategicznych są bezzwrotne w 95 procentach. Celem rządowego funduszu jest wsparcie modernizacji, ale także tworzenie nowych i ochrona dotychczasowych miejsc pracy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl