fot. pixabay.com

Brazylia: Rząd cofnął zgodę na eksploatację pokładów złota na chronionych obszarach Amazonii

Rząd prezydenta Jaira Bolsonaro ogłosił we wtorek, że wycofuje dekret, dotyczący siedmiu pozwoleń na podjęcie eksploatacji złóż złota, znajdujących się w obrębie zamieszkanych przez rdzenną ludność chronionych lasów Amazonii przy granicy z Kolumbią i Wenezuelą.

Decyzja o wycofaniu dekretu, podpisana została przez generała rezerwy Augusto Heleno Ribeiro, dyrektora gabinetu bezpieczeństwa instytucjonalnego urzędu prezydenta i jednego z najbliższych współpracowników szefa państwa.

Podjęto ją – jak podkreśla oficjalny komunikat w tej sprawie – „po wysłuchaniu opinii brazylijskich ekologów, którzy byli zdecydowanie przeciwni eksploatacji górniczej tych zaludnionych terenów lasów deszczowych Amazonii”.

Pozwolenia wydane przedsiębiorstwom górniczym dotyczyły eksploatacji złóż złota w okręgu San Gabriel da Cachoeira, który jest rozległym obszarem lasów deszczowych, zamieszkanym od niepamiętnych czasów przez 23 plemiona rdzennej ludności Amazonii.

Gen. Ribeiro stwierdził w uzasadnieniu podjętej decyzji, iż rząd prezydenta Bolsonaro wziął pod uwagę krytykę zezwoleń na eksploatację złóż i żył złota w tym okręgu. Była to zdecydowanie negatywna opinia dwóch kompetentnych państwowych instytutów naukowych: Narodowej Fundacji Indiańskiej (FUNAI) oraz Instytutu Zachowania Bioróżnorodności im. Chico Mendesa. Pokrywała się ona ze stanowiskiem Krajowej Agencji Górniczej, „która ma decydujący głos w sprawach eksploatacji bogactw kopalnych” – podkreślił Ribeiro.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl