fot. pixabay.com

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych

Wzmocnienie nadzoru w spółkach kapitałowych oraz wprowadzenie prawa holdingowego – między innymi takie rozwiązania zawiera przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych.

Zmiany w przepisach, które są także elementem Polskiego Ładu, przygotował resort aktywów państwowych. To największa od 20 lat reforma w tym obszarze – podkreślił wiceminister, Maciej Małecki.

W jej ramach ma nastąpić uregulowanie funkcjonowanie grup spółek, które w porządku prawnym będą podzielone na dominujące i zależne. To odpowiedź na postulaty środowisk biznesowych i gospodarczych.

Jak zaznaczył wiceszef resortu Aktywów Państwowych przepisy dają możliwość, ale nie obowiązek skorzystania z narzędzi do efektywniejszego zarządzania. Maciej Małecki wskazał m.in. na zamiany dotyczące rad nadzorczych.

– Wzmacniamy kompetencje rad nadzorczych. Wyraźnie określamy kluczowe obowiązki członków rad nadzorczych, członków zarządu. W ustawie przygotowanej w Ministerstwie Aktywów Państwowych zostanie doprecyzowana kwestia mandatów i kadencji. Wyłączona zostanie możliwość zasiadania w organach spółek, w zarządach, radach nadzorczych osób skazanych za łapownictwo, za płatną protekcję, czy nadużycie uprawnień w tychże organach spółek. To projekt ustawy, nad którym Ministerstwo Aktywów Państwowych, przy bardzo szerokich konsultacjach społecznych, przy mocnych konsultacjach międzyresortowych, pracuje od półtora roku. Ten projekt odpowiada na postulaty, które były artykułowane przez przedsiębiorców od wielu lat – mówił wiceminister Maciej Małecki.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw z wyjątkiem dwóch przepisów, które zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2022 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl