fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szefowa KE: Zielony wodór jest niezbędny, aby położyć kres uzależnieniu Europy od Rosji

Zielony wodór jest niezbędny, aby położyć kres uzależnieniu Europy od niepewnego i niebezpiecznego dostawcy, jakim jest Rosja – powiedziała we wtorek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen do uczestników I Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND w Poznaniu.

W wystąpieniu odtworzonym w czasie inauguracji forum, przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że jeszcze przed „barbarzyńskim atakiem Rosji na Ukrainę” kraje UE zdawały sobie sprawę z konieczności odejścia od paliw kopalnych na rzecz bardziej zrównoważonej gospodarki.

„Ta transformacja zapewni nam nie tylko obfitą i przystępną cenowo czystą energię, ale także bezpieczeństwo energetyczne. Zielony wodór jest niezbędny, aby położyć kres uzależnieniu Europy od niepewnego i niebezpiecznego dostawcy, jakim jest Rosja” – mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE.

Szefowa KE wskazała, że do 2030 r. w krajach UE ma być produkowanych rocznie 10 mln ton odnawialnego wodoru.

„Sprowadzimy też kolejne 10 mln ton z zagranicy. To może zastąpić do 50 mld m sześc. rocznie importowanego rosyjskiego gazu” – powiedziała.

Ursula Von der Leyen zaznaczyła, że KE zamierza przyspieszyć transformację wodorową poprzez danie branży „przewidywalności”, ogromne inwestycje publiczne i współpracę z sektorem prywatnym.

„Jutro Komisja przyjmie pakiet przepisów dotyczących zielonego wodoru, następnie określi główne parametry regulacyjne. Pozwoli to otworzyć zintegrowaną infrastrukturę gazową i wodorową, w tym infrastrukturę magazynową i portową” – podkreśliła szefowa KE.

Przewodnicząca KE dodała, że przy obecnym wzroście cen gazu zielony wodór, czyli powstający dzięki energii pochodzącej z OZE, może być tańszy niż szary, czyli otrzymywany w procesie reformingu metanu lub zgazowania węgla.

„Naszym celem jest obniżenie kosztu produkcji poniżej 1,8 euro za kg do roku 2030” – wskazała.

Ursula von der Leyen oceniła, że ten cel jest w zasięgu państw UE dzięki planowanym inwestycjom publicznym i prywatnym. Wskazała, że 9,3 mld euro zostanie przeznaczone bezpośrednio na projekty wodorowe.

„Do lata zatwierdzimy taki projekt ws. wodoru. Zapoczątkuje to duże inwestycje w tej branży, które znacznie przekroczą 50 mld euro” – mówiła przewodnicząca KE.

Szefowa KE jako przykład takiej współpracy międzysektorowej wskazała Wielkopolskę. Dodała, że europejska transformacja wodorowa polega na współpracy. Wskazała, że Wielkopolska od 2018 r. stara się stać „jedną z pierwszych dolin wodorowych w Europie”.

PAP

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl