fot. strasburgre.msz.gov.pl

Dr M. Skwarzyński: Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma kompetencji do orzekania w sprawach, które nie dotyczą środka ochrony praw człowieka

Do 23 lutego br.  Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie możliwości oceny statusu sędziów przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC). Wniosek o ocenę tej kwestii skierował Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny.

Trybunał Konstytucyjny rozpoczął rozpatrywać tę sprawę 19 stycznia br. Wtedy wysłuchał stron postępowania: przedstawicieli Prokuratora Generalnego, Prezydenta RP, Sejmu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wczoraj sędziowie kontynuowali zadawanie pytań do stron postępowania.

Pisemne stanowisko w sprawie złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Po wyczerpaniu pytań sędziów rozprawa została odroczona do 23 lutego 2022 roku.

Zdaniem dra Michała Skwarzyńskiego, prawnika, wyrok Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie oceny statusu sędziów przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, nic nie zmieni, bo jest to spór polityczny.

– Organy europejskie próbują ingerować na różnych poziomach we władze w Polsce. Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma kompetencji do orzekania w sprawach, które nie dotyczą środka ochrony praw człowieka. Ten Trybunał z jednej strony twierdzi, że skarga konstytucyjna w Polsce nie jest skutecznym środkiem ochrony praw człowieka, a z drugiej strony twierdzi, że jest środkiem, który podlega ocenie przez ETPC. Polski Trybunał Konstytucyjny zajmie stanowisko opozycyjne wobec ETPC, czyli podważy możliwość orzekania w tym przedmiocie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jest to bardzo szkodliwe dla systemu praw człowieka, ponieważ organy, które powinny zajmować się ochroną tych praw, zajmują się wzajemnym statusem i konkurencją. Nie o to w tym wszystkim chodzi – powiedział dr Michał Skwarzyński.

Prokurator Generalny wnioskuje o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w którym umożliwia on Europejskiemu Trybunału Praw Człowieka przeprowadzenie kontroli statusu sędziów krajowych. Wniosek trafił do Trybunału Konstytucyjnego w połowie listopada 2021 roku, a ostatnio został uzupełniony.

RIRM

drukuj