fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Każde użycie alkoholu przez nieletnich stanowi dla nich ogromne niebezpieczeństwo w wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym

Podczas wakacji młodzi ludzie często sięgają po raz pierwszy po alkohol, papierosy, narkotyki czy dopalacze. Nadmiar wolnego czasu, brak kontroli rodziców, nowe znajomości, chęć spróbowania substancji, po które sięgają dorośli, są m.in. powodem wczesnej inicjacji alkoholowej. Musimy pamiętać, że każde użycie alkoholu przez nieletnich stanowi dla nich ogromne niebezpieczeństwo w wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zwrócił uwagę, że czas wakacji zobowiązuje chrześcijan do wyboru form wypoczynku zgodnych z Ewangelią.

– Dla większości z nas lato łączy się z urlopami, wakacjami i różnego rodzaju formami wypoczynku właściwymi dla letniej pogody. Czekamy na chwile wytchnienia od obowiązków dnia codziennego. Święty Jan Paweł II podkreślał, że wypoczynek musi być źródłem duchowego wzbogacenia, zapewniać większą wolność, umożliwiać kontemplację i sprzyjać braterskiej wspólnocie. Spośród różnych form ludzkiej kultury oraz rozrywek, jakie proponuje społeczeństwo, wierni powinni wybierać te, które najbardziej odpowiadają życiu zgodnemu z nakazami Ewangelii – mówił felietonista.

W praktyce bywa tak, że ludzie wybierają rzeczy, które nie są dobre dla ich rozwoju.

– Dobrze wiemy, że nie zawsze wybieramy to, co służy naszemu rozwojowi, odpowiada życiu zgodnemu z nakazami Ewangelii. Zdajemy sobie sprawę, iż wakacyjny wypoczynek niesie ze sobą – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży -różne zagrożenia. Podczas wakacji młodzi ludzie często sięgają po raz pierwszy po alkohol, papierosy, narkotyki czy dopalacze. Nadmiar wolnego czasu, brak kontroli rodziców, nowe znajomości, chęć spróbowania substancji, po które sięgają dorośli, są m.in. powodem wczesnej inicjacji alkoholowej. Musimy pamiętać, że każde użycie alkoholu przez nieletnich stanowi dla nich ogromne niebezpieczeństwo w wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym – podkreślił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bardzo często to osoby dorosłe są odpowiedzialne za kontakt młodego człowieka z alkoholem.

– Badania pokazują, że w 68 proc. przypadków za inicjacją alkoholową młodego człowieka stoi dorosły, który decyduje się kupić lub poczęstować nastolatka napojem alkoholowym. Jak wielka jest to nieprawość, za którą przyjdzie tym osobom odpowiedzieć przed Bogiem. Pierwsza butelka, puszka alkoholu jest jak iskra, która potrafi wzniecić katastrofalny pożar niszczący wszystko – stwierdził biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Gość TV Trwam zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa płynące z wszechobecnych reklam napoi alkoholowych. Podkreślił, że są one obecne także w przestrzeni internetowej, zachęcając do refleksji nad właściwym korzystaniem z internetu.

– Musimy zadać sobie pytanie o to, czy właściwie reagujemy na niebezpieczeństwa grożące nam w internecie, wykorzystujemy go dla naszego dobra psychicznego i duchowego, chronimy dzieci i młodzież przed promocją alkoholu, pornografią i uzależnieniem od mediów społecznościowych – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl