fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Fuzja PKN Orlen i Lotosu nie jest zagrożona. Wywołuje wiele emocji, ale jest konieczna dla polskiej gospodarki

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos nie jest zagrożona. Robimy wszystko, żeby nastąpiła w tym roku. To ważne dla naszej gospodarki. Fuzja wywołuje wiele emocji, ale jest konieczna dla polskiej gospodarki, Orlenu oraz Lotosu – powiedział prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Daniel Obajtek w kontekście cen paliw zaznaczył, że „PKN Orlen robi wszystko, żeby je stabilizować. Wzrosły ceny ropy, co powoduje generalny wzrost cen. Mimo pandemii staramy się utrzymywać je na optymalnym poziomie”.

– Ceny paliw są ważne dla całej polskiej gospodarki. Kupujemy ropę za podobne ceny, jak w innych krajach europejskich, a mimo to mamy jedno z najtańszych paliw w Polsce. W najbliższym czasie będziemy starać się stabilizować ceny. Zobaczymy, jak w tym zakresie będą zachowywać się rynki. Wszystko zależy od zamrożenia poszczególnych gospodarek, ilości produktu. Stabilizacja będzie przez pewien okres. W tej sytuacji problemem jest przewidzenie, co będzie się działo za 3-4 miesiące. Widzimy następne fale, w związku z czym trudno cokolwiek przewidzieć – wyjaśnił gość TV Trwam.

Trwa fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos. Daniel Obajtek poinformował, że „do lipca musimy zgłosić partnera w warunkach zaradczych. Cały czas prowadzimy rozmowy, przygotowania”.

– Fuzja nie jest zagrożona. Robimy wszystko, żeby nastąpiła w tym roku. To ważne dla naszej gospodarki. W kontekście paliw warto podkreślić, że im więcej będziemy kupować ropy, bilansować pewne rzeczy, optymalizować logistykę, tym bardziej będą odczuwać to nasi klienci. Marże nie robi się dziś na jednostkach, tylko na dużych wolumenach. Im więcej się kupuje, tym lepsza cena. Fuzja wywołuje wiele emocji, ale jest konieczna dla polskiej gospodarki, Orlenu oraz Lotosu – zaznaczył.

Fuzja ma warunki postawione przez Komisję Europejską – zbycie 80 proc. stacji benzynowych Lotosu i 30 proc. udziału w gdańskiej rafinerii. Gość „Polskiego punktu widzenia” podkreślił, że „struktura transakcji będzie za kilka tygodni”.

– Za jakiś czas poznamy, jak będzie wyglądała struktura transakcji. Nie myślimy o sprzedawaniu. Są różne formy, m.in. wymiana aktywów. Stacja koło stacji nie przysporzy nam większego wolumenu sprzedaży, będzie na odwrót. To nie ma efektów ekonomicznych. Negocjujemy. Nikt nie powiedział, że ma być to jakiekolwiek sprzedawanie warunków zaradczych – wskazał Daniel Obajtek.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Komisja Europejska przekazała mu zbadanie koncentracji PKN Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

– Orlen bardzo mocno starał się, by KE automatycznie przekazała sprawę do polskiego regulatora. Pozwoli nam to zbliżyć się do procesu. Komisja uznała, że koncentracja nie dotyczy innych rynków, jak tylko polskiego. Będziemy współpracować. Polski regulator musi dokonać wszelkiej staranności, sprawdzić, czy mamy do czynienia z koncentracją. (…) Przejęcie PGNiG to także bardzo ważny moment. Budujemy spółkę multienergetyczną, będziemy optymalizować choćby synergię zakupów. Będziemy mieć spółkę, która zdecydowanie bardziej będzie mogła robić procesy inwestycyjne w Polsce; spółkę, która udźwignie transformację energetyczną. Ten koncern jest jedyną nadzieją dla dużych polskich inwestycji w Polsce – zaznaczył gość TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl