fot. By Opioła Jerzy - Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=927737

[TYLKO U NAS] P. Bąk: Krzyż na Giewoncie jest symbolem wiary i wolności, dlatego nie możemy się godzić, aby ktoś to kwestionował

Możemy mieć wiele tolerancji dla ludzi innych przekonań, ale jest gdzieś jakaś granica. Na pewno nie będziemy zgadzać się na to, żeby symbole chrześcijańskie były znieważane czy bezczeszczone (…). Dla mojego pokolenia, które urodziło się w czasach komunizmu, krzyż na Giewoncie jest symbolem wiary i wolności, dlatego nie możemy się godzić, aby ktoś to kwestionował – powiedział Piotr Bąk, starosta tatrzański, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Krzyż na Giewoncie został oznaczony specjalną błękitną tarczą, która akcentuje, że jest to zabytek chroniony prawem. Do sprawy odniósł się Piotr Bąk, starosta tatrzański, który podkreślił, że krzyż na Giewoncie jest zabytkiem chronionym prawnie już od kilkunastu lat. Błękitna tarcza ma podkreślać ten fakt.

– Krzyż na wierzchołku Giewontu jest od dawna wpisany do rejestru zabytków. Wniosek o wpis był złożony w 100-lecie wniesienia krzyża, czyli w 2001 roku, a nastąpił on w 2007 roku. Do końca nie ma społecznej świadomości co do tego faktu i niestety nie wszyscy, którzy wchodzą na Giewont mają poczucie tego faktu. Z boku pozostawiam, iż jest to symbol chrześcijański, bo jest to także zabytek kultury polskiej. Niektórzy wchodzą na konstrukcję krzyża, próbują na nim coś umieszczać albo wyryć swój pseudonim i datę wejścia na jego metalowych elementach. Myślę, że wiele osób nie czyni tego ze złej wiary, tylko po prostu nie ma świadomości, iż krzyż jest obiektem chronionym – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Starosta tatrzański zwrócił uwagę, że tolerancja dla innych przekonań, nie oznacza, że można bezcześcić symbole chrześcijańskie.

– Święty Jan Paweł II przebywając 6 czerwca 1997 roku w Zakopanem powiedział bardzo znamienne słowa o tym, czym jest krzyż na Giewoncie, który stoi, trwa i jest świadkiem czasów, w których żyjemy, patrząc na całą Polskę oraz mówiąc jej „Sursum Corda” – w górę serca (…). Możemy mieć wiele tolerancji dla ludzi innych przekonań, ale jest gdzieś jakaś granica. Na pewno nie będziemy zgadzać się na to, żeby symbole chrześcijańskie były znieważane czy bezczeszczone – zaakcentował gość Radia Maryja.

Krzyż na Giewoncie stanowi dla Polaków jeden z najważniejszych symboli.

– Warto podkreślić, że w jubileuszowym 2001 roku kopie krzyża na Giewoncie umieszczono w kilkunastu miejscach w Polsce. Zostały one wzniesione w skali 1:1 na placach czy przed kościołami. Dla mojego pokolenia, które urodziło się w czasach komunizmu, krzyż na Giewoncie jest symbolem wiary i wolności, dlatego nie możemy się godzić, aby ktoś to kwestionował – podsumował Piotr Bąk.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Piotra Bąka, starosty tatrzańskiego, można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl