[TYLKO U NAS] M. Wójcik: Opozycja zastrasza posłów, którzy podpisali się pod projektem ws. sądownictwa

Posłowie są zastraszani tylko dlatego, że podpisali się pod projektem ustawy ws. wymiaru sprawiedliwości. To jest skandaliczne i niebezpieczne; nakręcana jest spirala nienawiści – podkreślił podczas dzisiejszych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja Michał Wójcik. Wiceminister sprawiedliwości zaznaczył, że opozycja nie szuka kompromisów, natomiast obecny rząd nie wycofa się z tego, co obiecał wyborcom.

Sejm jest obecnie centrum debaty związanej z Sądem Najwyższym. Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Prawo o ustroju sądów powszechnych trafiły już na biurko Prezydenta RP.

W ostatnich dniach w mediach pojawia się dużo nieprawdziwych informacji, a posługują się nimi opozycyjni politycy. Główny zarzut kierowany przez przeciwników rządu pod adresem Prawa i Sprawiedliwości jest taki, że minister sprawiedliwości będzie miał wpływ na to, co dzieje się we władzy sądowniczej.

Tymczasem, Michał Wójcik podał konkretne przykłady państw, w których minister sprawiedliwości na wielu etapach pojawia się jako przedstawiciel władzy wykonawczej mający wpływ na kształtowanie władzy sądowniczej.

– W Niemczech o powołaniu sędziów Federalnego Trybunału Konstytucyjnego decyduje minister sprawiedliwości wraz z komisją ds. powoływania sędziów, składających się z tzw. ministrów sprawiedliwości landowych, krajowych oraz członków wybieranych przez Bundestag. W Szwecji sędziowie Sądu Najwyższego są mianowani przez rząd na propozycje rady nominacji sędziowskiej. W Holandii minister sprawiedliwości rekomenduje kandydata do Sądu Najwyższego, ostatecznie kandydatura jest podpisywana przez króla –  zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

W Polsce władza sądownicza do tej pory sama się wybierała i sama się rozliczała. Efekt jest taki, że doszliśmy do 30 proc. poziomu zaufania dla wymiaru sprawiedliwości.

Michał Wójcik zwrócił uwagę, że w dyskusji nad zmianami w wymiarze sprawiedliwości powszechne jest zastraszanie władzy ustawodawczej.

– Dyskutujemy nad ustawą o SN, ponieważ jest zgłoszona propozycja przez grupę posłów. M.in. przewodniczący PO Sławomir Neuman mówił, że osoby, które podpisały się pod projektem mogą spodziewać się zarzutów. Taka sytuacja nie zdarzała się w ciągu ostatnich 27 lat. Posłowie są zastraszani tylko dlatego, że podpisali się pod projektem (…). To jest skandaliczne i niebezpieczne. Nakręcana jest spirala nienawiści – akcentował polityk.

Grzegorz Schetyna z kolei mówił, że odpowiemy za to, że przeprowadzamy reformę sądownictwa – przypomniał gość „Aktualności dnia”.

– To wszystko powoduje niepotrzebne emocje. W czasie konferencji Grzegorz Schetyna wspominał, że trzeba podgrzewać emocje. To, co dzieje się w ostatnich dniach wokół Sejmu jest właśnie efektem podgrzewania emocji. Grzegorz Schetyna powiedział, że to, co działo się kilka miesięcy temu, to był pucz i trzeba przygotowywać się na kolejne rozstrzygnięcia. Przecież pucz jest obaleniem konstytucyjnego porządku i jest to bardzo, bardzo niebezpieczne – wskazał minister.

Michał Wójcik podkreślił w Radiu Maryja, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, a najbliższe godziny będą na pewno trudne.

– W czasie dzisiejszej debaty już kilkakrotnie mieliśmy próbkę mocnego ataku ze strony posłów opozycyjnych. Jeżeli wszystko odbywa się zgodnie z prawem, to mamy potwierdzenie, że jest demokracja, a cała narracja narzucana przez opozycję w ciągu ostatnich miesięcy – jest nieprawdziwa. Nie mamy nic przeciwko zgromadzeniom, jeżeli są przeprowadzane w sposób zgodny z prawem. Natomiast rzeczą niedopuszczalną jest mówienie o tym, że będą ofiary. Polacy wiele już wycierpieli. Poprzednie pokolenia bardzo wiele kosztowało to, żebyśmy dzisiaj byli wolni, byśmy żyli w wolnym kraju, mówili po polsku i dumnie mówili, że jesteśmy Polakami – mówił wiceminister sprawiedliwości.

Nawet, jak przedstawiliśmy propozycje zmiany ustawy – większość opozycji jest na nie – akcentował polityk.

– Opozycja nie szuka kompromisów, natomiast my nie możemy się cofnąć. Obiecaliśmy naszym wyborcom, że będziemy reformowali polski wymiar sprawiedliwości, który jest niewydolny w wielu obszarach – to należy się Polakom – zaznaczył Michał Wójcik.  

Cała rozmowa z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wójcikiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj