fot. flickr.com

Regaty Polish Match Tour

W Szczecinie trwają czterodniowe 9. regaty Polish Match Tour. Match Racing to prawdziwa gratka dla miłośników żagli. Na jeziorze Dąbie ścigają się czołowi żeglarze meczowi z całego świata.

– W ten weekend mamy pięć załóg z Polski, siedem załóg międzynarodowych, mamy między innymi Przemysława Tarnackiego z Energa Yacht Racing, mamy Marka Stańczyka z Rainmaker, mamy zawodników z Malezji, którzy przelecieli pół świata, żeby wystartować w naszej imprezie. Mamy też Szwedów, Szwajcarów, Francuzów.  Towarzystwo jest bardzo międzynarodowe – powiedziała Magda Makowska, rzecznik Match Racingu. 

Match Racing to coraz popularniejsza formuła żeglarstwa regatowego. Żeglarze ścigają się na jednakowych jachtach.

– To są właśnie jachty klasy TOM 28 czyli bardzo sportowe jednostki. Ciężko nimi wypłynąć w rejs w morze. One są zaprojektowane właśnie dla Match Racingu, czyli pojedynku każdego z każdym na identycznych jachtach – wyjaśniła Magda Makowska.

W regatach Match Racing jachty walczą jeden na jednego.

– Match Racing to jest formuła ukochana przez media i kibiców. To są tylko dwa jachty w każdym wyścigu, który trwa 10-12 minut. Tutaj nawet na jeziorze Dąbiu doskonale widać kto wygrywa, kto przegrywa. Prosta sprawa – żeby wygrać wyścig, trzeba jako pierwszy minąć linię mety – powiedział Przemysław Tarnacki, mistrz Polski w Match Racingu.

Podczas każdej imprezy rozgrywanych jest kilkadziesiąt krótkich, wyścigów. Żeglarze walczą w Szczecinie o cenne punkty Pucharu Świata ISAF – czyli międzynarodowej federacji żeglarskiej.

– Co roku tutaj przyjeżdżamy do Szczecina na jezioro Dąbie. W zeszłym roku we wrześniu udało nam się po raz pierwszy wygrać mistrzostwa Polski. Coraz bardziej lubimy ten akwen, odczarowaliśmy go w zeszłym roku. Są tu bardzo fajne warunki, w zasadzie prawie w centrum miasta duży akwen wodny, trochę ludzi tu w weekend zawsze przychodzi, doskonałe łódki zapewnione przez organizatora – Polish Match Tour. Warto tu przyjechać i się ścigać – dodał Przemysław Tarnacki.

Regaty Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. W tym roku w ramach regat odbędzie 6 imprez rozgrywanych w Szczecinie, Świnoujściu i Dziwnowie.

Z kolei we wrześniu w Świnoujściu po raz pierwszy w Polsce odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Match Racingu.

 

TV Trwam News

drukuj