IO w Tokio 2020. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar wicemistrzyniami olimpijskimi w żeglarskiej klasie 470

Polski duet Agnieszka Skrzypulec-Jolanta Ogar ze srebrnym medalem Igrzysk Olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470. O drugiej pozycji w olimpijskiej rywalizacji zadecydowały ostatnie metry.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar po pierwszych sześciu wyścigach były liderkami zmagań. Po niedzielnych nieudanych startach biało-czerwone zanotowały spadek na drugą lokatę. Dwa dni później Polki spadły na trzecią lokatę, po dwóch słabych wyścigach, w których przypływały na metę na 15 miejscu.

Aby zagwarantować sobie brązowy medal, nasze reprezentantki w ostatnim wyścigu musiały zająć co najmniej piąte miejsce. Z kolei aby powalczyć o srebrne krążki, musiały finiszować o dwie pozycje wyżej niż Francuzki.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar na pierwszym znaku były dopiero siódme, ale przesuwały się w górę klasyfikacji w dalszej części rywalizacji. Akcja na wagę srebrnego medalu dla Polek rozegrała się przy ostatniej boi. Nasze zawodniczki wyprzedziły liderujące w klasyfikacji generalnej Brytyjki i na metę przypłynęły na czwartej pozycji.

Ostatecznie Polki oraz Francuzki zdobyły taką samą ilość punktów, jednak to biało-czerwone mogły cieszyć się w wicemistrzostwa olimpijskiego, ponieważ zajęły wyższą pozycję w wyścigu medalowym. Rywalki próbowały jeszcze ratować się złożeniem protestu, jednak został on odrzucony.