IO w Tokio 2020. Ćwierćfinałowa niemoc polskich siatkarzy trwa

Polscy siatkarze piąty raz z rzędu kończą olimpijską rywalizację na etapie ćwierćfinałów. Tym razem biało-czerwoni w walce o półfinał Igrzysk Olimpijskich w Tokio przegrali z Francuzami 2:3.

Nasi siatkarze od 2004 roku nie mogą przebrnąć fazy 1/4 finału. W 2004 roku odpadli na tym etapie z Brazylią, w 2008 roku – z Włochami, w 2012 roku – z Rosją i w 2016 roku – ze Stanami Zjednoczonymi. Kibice biało-czerwonych liczyli na przełamanie złej passy, tym bardziej, że Polacy zwyciężyli swoją grupę podczas rywalizacji w Tokio.

Już pierwszy set pokazał, że mistrzów świata czeka ciężka przeprawa z reprezentacją Francji. Podopieczni Vitala Heynena dobrze weszli w mecz, wypracowali sobie w pewnym momencie nawet sześciopunktową przewagę (17:11). Szkoleniowiec rywali zareagował zmianami, mającymi na celu wzmocnienie zagrywki. To przyniosło efekt. Z przewagi Polaków prawie nic nie zostało. Biało-czerwonym w końcówce tej odsłony pomogło szczęście – przeciwnicy dwukrotnie dotknęli siatkę, z czego skorzystali nasi siatkarze, wygrywając do 21.

Początek drugiej partii należała do mistrzów świata, jednak Francuzi szybko wyrównali, a następnie sami wyszli na minimalne prowadzenie, które utrzymywali rzez prawie całego seta. Trójkolorowi bardzo dobrze grali blokiem – w przeciwieństwie do biało-czerwonych, którzy w tym elemencie sobie nie radzili. Ostatecznie Francuzi doprowadzili do remisu, zwyciężając do 22.

Na początku trzeciej odsłony podopieczni Vitala Heynena zdołali wypracować sobie trzypunktową przewagę (7:4), jednak rywale po kilku minutach doprowadzili do wyniku 9:9. Przez dłuższy czas trwała gra punkt za punkt, jednak w końcówce do Polacy przechylili losy tej partii na swoją korzyść. Jeden z Francuzów dotknął siatki, w końcu punkt blokiem zdobyli Polacy, a decydujące punkty zdobywał w ataku Wilfredo Leon. Biało-czerwoni wygrali 25:21.

Nasi siatkarze bardzo dobrze rozpoczęli czwartą partię, kolejny raz w tym spotkaniu wypracowując kilka punktów przewagi (7:4). Jednak od tego momentu zaciął się polski atak, z wyjątkiem Leona. Brakowało zdecydowania w kończeniu akcji. Rywale bardzo dobrze radzili sobie w zagrywce, ataku i bloku. Polacy nie potrafili zastopować ataków Trójkolorowych. Ostatecznie czwarty set padł łupem Francuzów (25:21) i o wszystkim musiał zadecydować tie-break.

Niestety, w tie-breaku rywale grali jak w transie. Już od pierwszych akcji bardzo dobrze grali w obronie, skutecznie kończyli ataki, w dodatku bardzo skutecznie blokowali. Na drugim biegunie znaleźli się nasi siatkarze, którym nie wychodziło nic. Przeciwnicy już na początku odskoczyli biało-czerwonym na kilka punktów i to oni zapewnili sobie triumf w piątej partii do 9, zwycięstwo w całym meczu 3:2 i awans do półfinału. Polska kończy więc udział w Igrzyskach Olimpijskich na ćwierćfinale – po raz piąty z rzędu.

Półfinałowym rywalem Francuzów będą Argentyńczycy. W drugim spotkaniu 1/2 finału Brazylia podejmie Rosyjski Komitet Olimpijski. Oba mecze zostaną rozegrane w czwartek.