fot. PAP/Adam Warżawa

IO w Rio 2016. Olimpijski rozkład jazdy – wiosła przełamią niemoc biało-czerwonych?

Mijają kolejne dni, a na koncie Polaków wciąż znajduje się jedynie brązowy medal Rafała Majki w wyścigu ze startu wspólnego. O przełamanie niemocy biało-czerwonych zadbają dziś trzy wioślarskie osady, które popłyną w finałach swoich konkurencji: czwórki podwójne kobiet i mężczyzn, a także duet Magdalena Fularczyk-Kozłowska/Natalia Madaj (dwójka podwójna).


Wioślarstwo – czwórki podwójne kobiet i mężczyzn, dwójka podwójna kobiet

Olympic Games 2016 RowingNadszedł od dawna wyczekiwany dzień! Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj jak burza przebrnęły przez eliminacje, nie pozostawiając rywalkom żadnych złudzeń. Dziś staną przed szansą na historyczny wynik. Cenny będzie każdy medal, jednak – patrząc na formę naszych zawodniczek – w ich zasięgu jest krążek z najcenniejszego kruszcu. Fularczyk-Kozłowska już raz stanęła na podium igrzysk olimpijskich – przed czterema laty w duecie z Julią Michalską była trzecia. Dziś do spółki z Natalią Madaj może pokusić się o poprawienie tego wyniku. Przypomnijmy, że w obecnym składzie polska dwójka podwójna wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata w Amsterdamie (2014). Na ostatnim czempionacie globu biało-czerwone były czwarte. (fot. PAP/EPA)

Spore nadzieje wiążemy z występem naszych pozostałych osad. Czwórka podwójna mężczyzn w składzie Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz i Mirosław Ziętarski pewnie wkroczyła do finału A. W repasażach musiały rywalizować panie: Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus i Monika Ciaciuch, które od trzech lat nie schodzą z podium mistrzostw Europy. W Belgradzie (2014) i Poznaniu (2015) biało-czerwone sięgnęły po brązowe krążki. W Brandenburgu (2016) uplasowały się lokatę wyżej.

Miejmy nadzieję, że wioślarzom nie przeszkodzi wiatr. W przypadku problemów pogodowych pierwszeństwo będą miały finały, które wstępnie były zaplanowane na wczoraj, tj. czwórek podwójnych kobiet i mężczyzn.

Sylwia Bogacka – strzelectwo (karabin małokalibrowy trzy podstawy)

bogackaWicemistrzyni olimpijska z Londynu dziś stanie przed szansą na wywalczenie medalu w swojej koronnej konkurencji. Karabin pneumatyczny miał być tylko wstępem. Sama zawodniczka deklarowała, że skupiła się przede wszystkim na starcie w karabinie małokalibrowym. Przed czterema laty zajęła w tej konkurencji czwartą pozycję. Dziś ma ochotę na rehabilitację. Eliminacje rozpoczną się o godz. 14:00, a Sylwii Bogackiej będzie w nich towarzyszyć Agnieszka Nagay. (fot. ISSF)

Kajakarstwo górskie – K1 kobiet i C2 mężczyzn

Olympic Games 2016 Canoe SlalomW ostatnich latach Piotr Szczepański i Marcin Pochwała narobili nam sporych nadziei na olimpijski medal. Przed czterema laty w Londynie otarli się o podium, zajmując ostatecznie piątą pozycję. Od lat plasują się na czołowych pozycjach w Pucharze Świata: 2. miejsce (2012, 2014), 3. lokata (2010, 2011, 2013, 2015). Biało-czerwony duet dwukrotnie sięgał po wicemistrzostwo Starego Kontynentu (2013 i 2014). Choć w eliminacjach Polakom nie szło tak, jak to sobie wymarzyli, dziś staną przed szansą na rehabilitację. Być może zmotywuje ich ewentualny dobry wynik Natalii Pacierpnik. W Londynie 27-latka była siódma. W kwalifikacjach rywalizowała ze zmiennym szczęściem. Po udanym pierwszym przejeździe (5. miejsce) odnotowała dość przeciętny następny (18. lokata). (fot. PAP/EPA)

Siatkarze o podtrzymanie zwycięskiej passy, szczypiorniści o pozostanie w turnieju

Stephane AntigaDwa mecze i dwa zwycięstwa – tak po dwóch kolejkach olimpijskiego turnieju w siatkówce prezentują się wyniki biało-czerwonych. Mistrzowie świata na inaugurację pewnie pokonali Egipt, zaś w ostatnim starciu – po pięciosetowej batalii – odparli pogoń Iranu. Tym razem staną naprzeciwko niepokonanej dotychczas Argentyny, która dość nieoczekiwanie szybko uporała się z Persami, a następnie w czterech setach rozbiła obrońców tytułu – Rosjan. Początek spotkania o godz. 20:00. W ostatnich latach nasi siatkarze nie zwykli przegrywać z Albicelestes. Dziesięć ostatnich pojedynków obu reprezentacji kończyło się triumfem Polaków. Tylko dwukrotnie do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break. (fot. PAP/Adam Warżawa)

Trener reprezentacji Polski Ta³ant DujszebajewW turnieju piłkarzy ręcznych niespodzianek jest sporo. Do takich na pewno należy dobra postawa Egiptu, który w swoim drugim meczu zwyciężył faworyzowaną Szwecję. Na klęskę z ekipą z Afryki nie mogą pozwolić sobie polscy szczypiorniści. Inny wynik, niż pewna wygrana podopiecznych Tałanta Dujszebajewa byłby niespodzianką. Pozostaje mieć nadzieję – powtarzając za Michałem Jurecki – że głowy biało-czerwonych zaczną pracować tak, jak powinny. (fot. PAP/Adam Warżawa)

* * *

Występy Polaków podczas siódmego dnia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro:

Finały:

15:12 – wioślarstwo (czwórka podwójna mężczyzn): Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz i Mirosław Ziętarski
15:24 – wioślarstwo (czwórka podwójna kobiet): Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus i Monika Ciaciuch
16:04 – wioślarstwo (dwójka podwójna kobiet): Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj
17:00 – strzelectwo (karabin pneumatyczny trzy podstawy kobiet): ew. Sylwia Bogacka, Agnieszka Nagay
19:15 – kajakarstwo górskie (C2 mężczyzn): ew. Piotr Szczepański i Marcin Pochwała
20:00 – kajakarstwo górskie (K1 kobiet): ew. Natalia Pacierpnik
22:00 – judo (kat. 78 kg kobiet): ew. Daria Pogorzelec
23:25 – kolarstwo torowe (sprint drużynowy mężczyzn): ew. Krzysztof Maksel, Rafał Sarnecki i Damian Zieliński

Pozostałe występy:

13:00 – badminton (gra podwójna mężczyzn – eliminacje): Adam Cwalina/Przemysław Wacha – Kim Gi Jung/Kim Sa Rang (Korea Południowa)
13:40 – wioślarstwo (dwójka bez sternika kobiet – półfinały): Anna i Maria Wierzbowskie
14:00 – strzelectwo (karabin pneumatyczny trzy podstawy kobiet – eliminacje): Sylwia Bogacka, Agnieszka Nagay
14:00 – wioślarstwo (dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet – półfinały): Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak
14:10 – wioślarstwo (dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn – półfinały): Miłosz Jankowski i Artur Mikołajczewski
15:00 – siatkówka plażowa (turniej kobiet – grupa A): Kinga Kołosińska/Monika Brzostek – Larissa Franca/Talita Antunes (Brazylia)
15:00 – judo (kat. 78 kg kobiet): Daria Pogorzelec – Hortence Mballa (Kamerun)
15:00 – wioślarstwo (ósemka mężczyzn – repasaże): Zbigniew Schodowski, Robert Fuchs, Krystian Aranowski, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski, Marcin Brzeziński, Piotr Juszczak i Daniel Trojanowski
15:50 – judo (kat. 78 kg kobiet – ćwierćfinały): ew. Daria Pogorzelec
16:30 – piłka ręczna (turniej mężczyzn – grupa B): Polska – Egipt
17:00 – siatkówka plażowa (turniej mężczyzn – grupa E): Grzegorz Fijałek/Mariusz Prudel – Marco Grimalt/Esteban Grimalt (Chile)
17:30 – kajakarstwo górskie (C2 mężczyzn – półfinały): Piotr Szczepański i Marcin Pochwała
18:00 – pływanie (50 m st. dowolnym mężczyzn – eliminacje): Paweł Juraszek i Filip Wypych
18:00 – żeglarstwo (RS:X mężczyzn – dzień trzeci): Piotr Myszka
18:00 – żeglarstwo (470er kobiet – dzień drugi): Irmina Mrózek Gliszczyńska/Agnieszka Skrzypulec
18:10 – żeglarstwo (RS:X kobiet – dzień trzeci): Małgorzata Białecka
18:15 – kajakarstwo górskie (K1 kobiet – półfinał): Natalia Pacierpnik
19:16 – pływanie (100 m st. motylkowym – eliminacje): Konrad Czerniak, Paweł Korzeniowski
19:36 – pływanie (200 m st. grzbietowym kobiet – eliminacje): Alicja Tchórz
20:00 – siatkówka (turniej mężczyzn – grupa B): Polska – Argentyna
21:00 – kolarstwo torowe (sprint drużynowy mężczyzn – eliminacje): Krzysztof Maksel, Rafał Sarnecki i Damian Zieliński
21:19 – kolarstwo torowe (wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet – eliminacje): Edyta Jasińska, Justyna Kaczkowska, Daria Pikulik i Natalia Rutkowska
21:40 – badminton (mikst – eliminacje): Robert Mateusiak/Nadieżda Zięba – Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen (Dania)
22:00 – tenis (mikst – 1/8 finału): Agnieszka Radwańska/Łukasz Kubot – Irina-Camelia Begu/Horia Tecau (Rumunia)
1:30 – badminton (gra pojedyncza mężczyzn – eliminacje): Adrian Dziółko – Kevin Cordon (Gwatemala)
3:03 – pływanie (50 m st. dowolnym mężczyzn – półfinały): ew. Paweł Juraszek, Filip Wypych
3:35 – pływanie (200 m st. grzbietowym kobiet – półfinały): ew. Alicja Tchórz
4:34 – pływanie (100 m st. motylkowym mężczyzn – półfinały): ew. Konrad Czerniak, Paweł Korzeniowski

Sport.RIRM

drukuj