Przed Euro 2016. Zieliński z golem; Lewandowski, Grosicki i Milik bez błysku

Piotr Zieliński został jednym z głównych bohaterów meczu Empoli z Fiorentiną. Polak ustalił wynik spotkania w 88. minucie na 2:0. Dobry weekend mają za sobą także nasi bramkarze z Premier League i Kamil Glik. Mało gry w swoich zespołach wnieśli natomiast Robert Lewandowski, Kamil Grosicki oraz Arkadiusz Milik.

Anglia Premier League

Udany weekend w Premier League zaliczyli polscy bramkarze. Łukasz Fabiański zachował czyste konto w meczu z Chelsea, a jego Swansea wygrało 1:0 po golu Gylfi Sigurdssona. „Fabian” nie miał zbyt wiele pracy, a to, że nie stracił bramki w spotkaniu z The Blues w dużej mierze jest zasługą Alexandre Pato, który w dwóch dogodnych okazjach nie trafił nawet w światło bramki.

Artur Boruc, co prawda musiał wyciągać piłkę z siatki, ale Bournemouth pokonało ostatnią w ligowej tabeli Aston Villę 2:1. Boruc nie zebrał za swój występ porywających recenzji. Portal whoscored.com ocenił występ Polaka na 6.0.

***

Łukasz Fabiański (Swansea City) – całe spotkanie i czyste konto przeciwko Chelsea, domowa wygrana 1:0

Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut na wyjeździe przeciwko Aston Villi (2:1)

Niemcy Bundesliga

VfB Stuttgart vs Bayern MunichW Bundeslidze naprzeciw siebie stanęli Robert Lewandowski i Przemysław Tytoń. Obaj nie zapiszą jednak tego meczu na plus. „Lewy”, mimo, że zaliczył asystę przy trafieniu Douglasa Costy, był niewidoczny i nie zrobił większej różnicy na boisku. Tytoń natomiast aż trzykrotnie musiał wyciągać piłkę z siatki. Najpierw pokonał go kolega z drużyny, a po jednym trafieniu dołożyli od siebie David Alaba i wspomniany wcześniej Costa. Lewandowski za swoją grę otrzymał notę 5.7. Golkiper Stuttgartu był minimalnie lepszy (5.9).

Całe derbowe spotkanie z Schalke na ławce rezerwowych przesiedział Łukasz Piszczek. Nie było to jednak spowodowane słabą formą Polaka, a oszczędzaniem go na spotkanie Ligi Europejskiej z Liverpoolem.

***

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut i asysta w wygranym 3:1 na wyjeździe meczu z VfB Stuttgart

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – na ławce rezerwowych w derbowym meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen (2:2)

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – 90 minut w przegranym domowym starciu z Bayernem Monachium (1:3)

Włochy Serie A

Empoli vs FiorentinaPodobnie jak w Niemczech, we Włoszech także byliśmy świadkami „polskiego” meczu. Empoli z Piotrem Zielińskim w składzie pokonało Fiorentinę, której barw broni Jakub Błaszczykowski. Powody do zadowolenia ma ten pierwszy. Jego drużyna wygrała mecz po trzech miesiącach. Sam Zieliński zdobył gola na 2:0, przymierzając celnie z szesnastu metrów. „Kuba” odegrał w tym spotkaniu epizodyczną rolę, pojawiając się na murawie w 82. minucie.

Całe spotkanie w barwach Torino rozegrał Kamil Glik. Kapitan Byków był jednym z najlepszych piłkarzy na boisku. Polak pewnie kierował blokiem defensywnym swojej drużyny i sam rozmontowywał akcje rywali. Za swoją grę został oceniony na 7.0.

Słabszy weekend ma za sobą Paweł Wszołek. Skrzydłowy Hellasu rozegrał tylko 52 minuty i został oceniony bardzo słabo (5.8).

Wojciech Szczęsny rozegrał całe spotkanie między słupkami AS Romy, która zremisowała na własnym  stadionie z Bologną. Reprezentant Polski był bez większych szans przy golu Luki Rossettiniego.

***

Piotr Zieliński (Empoli FC) – 90 minut, gol i żółta kartka w wygranym na własnym terenie starciu z Fiorentiną (2:0)

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – 8 minut przeciwko Empoli (0:2)

Kamil Glik (Torino FC) – 90 minut w wygranym meczu z Atalantą (2:1)

Paweł Wszołek (Hellas Werona) – 52 minuty w przegranym na wyjeździe meczu z Napoli (0:3)

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – całe spotkanie w zremisowanym starciu z Bologną (1:1)

Pozostałe ligi

Przyzwoite spotkanie w barwach Sevilli rozegrał Grzegorz Krychowiak. Polak wyróżniał się na tle kolegów z zespołu (7.0 – trzecia nota w drużynie), ale na jego nieszczęście drużyna z Andaluzji uległa Valencii 1:2.

Bez błysku tym razem zagrali Arkadiusz Milik i Kamil Grosicki. Pierwszy miał na pokazanie swoich umiejętności 90 minut, ale w meczu przeciwko Cambuur nic nie wskórał. Drugi natomiast zagrał słabo z Niceą i został zmieniony już w przerwie.

Cały mecz w barwach Tereka rozegrał Maciej Rybus. Polak był jednym z najlepszych zawodników w swojej ekipie, ale drużyna z Groznego musiała uznać wyższość FK Ufa (0:1).

Ogony gra ostatnio Łukasz Teodorczyk, który tym razem na murawie pojawił się dopiero w 72. minucie. „Teo” nie zdołał w tym czasie wpłynąć w znaczny sposób na losy rywalizacji. Dynamo pokonało na własnym terenie Wołyń Łuck 3:0.

***

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 90 minut w wyjazdowym meczu przeciwko Valencii FC (1:2)

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 90 minut, wyjazdowa wygrana 1:0 z Cambuur

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – 45 minut w wyjazdowym spotkaniu z Nice (0:3)

Maciej Rybus (Terek Grozny) – 90 minut w wyjazdowym spotkaniu z FK Ufa, porażka 0:1

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – 18 minut na własnym terenie w spotkaniu z Wołyniem Łuck (3:0)