Liga Europy. Sevilla z 6. triumfem w historii! Wielkie emocje i 5 goli w finale z Interem

Sevilla FC triumfatorem Ligi Europy. Podopieczni Julena Lopeteguiego pokonali w finale Inter Mediolan 3:2. Dla Andaluzyjczyków to już szósta wygrana w tych rozgrywkach.

Początek widowiska w Kolonii należał jednak do „Nerazzurrich”. W 3. minucie na indywidualną akcję zdecydował się Romelu Lukaku. Belg – po kilkunastometrowym rajdzie – wpadł z piłką w pole karne rywali, gdzie nadepnął na niego próbujący interweniować Diego Carlos. Sędzia nie miał wątpliwości i wskazał na „wapno”. „Jedenastkę” pewnie wykorzystał sam poszkodowany, dla którego było to tym samym trafienie w jedenastym występie z rzędu w Lidze Europy, co jest absolutnym rekordem rozgrywek.

Sevilla nie zamierzała składać broni. W 12. minucie odrobiła straty. Jesus Navas dośrodkował z prawej strony boiska, a świetną „główką” popisał się Luuk de Jong. Samir Handanović nie miał za wiele do powiedzenia przy mocnym uderzeniu Holendra. Blisko 30-letni snajper po raz kolejny w roli głównej wystąpił dwadzieścia minut później, kiedy to pokonał bramkarza Interu po strzale… głową. Tym razem asystę zaliczył Ever Banega, posyłając precyzyjną centrę z rzutu wolnego.

Ekipa Antonio Conte błyskawicznie odpowiedziała. Marcelo Brozović miękko wrzucił futbolówkę z rzutu wolnego wprost na głowę Diego Godina, a Urugwajczyk dopełnił jedynie formalności, nie dając szans Yassine’owi Bounou na skuteczną interwencję.

Po przerwie żaden z zespołów długo nie potrafił przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Choć mecz toczył się na wysokiej intensywności, brakowało klarownych sytuacji bramkowych z obu stron. W końcu nadeszła 74. minuty gry. Wówczas Ever Banega zacentrował w „szesnastkę” mediolańczyków, piłkę „główką” wybił jeden z zawodników „Nerazzurrich”, ale dopadł do niej Diego Carlos. Brazylijczyk złożył się idealnie do przewrotki, a futbolówka po drodze odbiła się jeszcze od stopy Romelu Lukaku i zatrzepotała w siatce!

Wicemistrzowie Włoch nie byli już w stanie doprowadzić do dogrywki. O braku szczęścia mogli mówić w 90. minucie, gdy Yassine Bounou w znakomitym stylu zatrzymał uderzenie Antonio Candrevy. Ostatecznie Andaluzyjczycy wygrali 3:2, dzięki czemu poprawili swój rekord triumfów w Lidze Europy (sześć). Warto zaznaczyć, że dokonali tego na przestrzeni zaledwie czternastu lat.