Euro 2016. Szwajcarzy minimalnie lepsi od Albańczyków

Szwajcaria pokonała 1:0 Albanię w drugim spotkaniu grupy A piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę na wagę zwycięstwa już w 5. minucie strzelił Fabian Schaer. Od 37. minuty Albańczycy musieli radzić sobie w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Lorika Cany.

Drugi mecz grupy A stał pod znakiem pojedynku braci Xhaka – Granita (Szwajcaria) i Taulanta (Albania). To pierwsza taka sytuacja w historii turnieju.

Group A Albania vs SwitzerlandWynik meczu już w 5. minucie otworzył Fabian Schaer, który wykorzystał dośrodkowanie Xherdana Shaqiriego z rzutu rożnego. Po stracie gola Albańczycy próbowali szybko doprowadzić do wyrównania, ale brakowało im jakości w ofensywie. Kolejne fragmenty meczu to spokojna gra w środku pola i czyhanie na błąd przeciwnika. Od czasu do czasu któryś z zawodników pokusił się o strzał czy dośrodkowanie, jednak żaden nie zdołał stworzyć realnego zagrożenia.

Group A Albania vs SwitzerlandW 31. minucie w sytuacji sam na sam z Yannem Sommerem znalazł się Armando Sadiku. 25-latek nie zdołał pokonać szwajcarskiego golkipera i piłkarze z Bałkanów nadal musieli gonić wynik. Chwilę później za zagranie ręką sędzia wyrzucił z boiska Lorika Canę, pokazując mu drugą żółtą kartkę. Za wykonanie rzutu wolnego zabrał się Blerim Dzemaili, który trafił w słupek.

Po przerwie nieznaczną przewagę mieli Szwajcarzy. W 53. minucie Etrit Berisha instynktownie odbił uderzenie Harisa Seferovicia, a kilkanaście minut później powstrzymał go w sytuacji oko w oko. Albańczycy robili wszystko, żeby doprowadzić do wyrównania, ale brakowało im precyzji w wykończeniu akcji. Między słupkami dobrze spisywał się Berisha, który raz po raz ratował skórę swoim kolegom. W końcówce znakomitą szansę miał Shkelzen Gashi, ale jego uderzenie obronił Sommer.

Szwajcaria, podobnie jak Francja, ma na koncie 3 punkty. Stawkę grupy A zamyka Albania z zerowym dorobkiem.