Eliminacje Euro 2016. Zacięta walka w polskiej grupie, zwycięstwa Szkocji i Niemiec

W pozostałych dzisiejszych spotkaniach eliminacyjnych grupy D pewne zwycięstwo odniosła reprezentacja Niemiec, która u siebie pokonała Gibraltar 4:0. Trzy punkt zdobyli także Szkoci, ogrywając na własnym terenie Irlandczyków 1:0.

Niemcy – Gibraltar 4:0 (3:0)
T. Mueller 12’ 29’ M. Goetze 38’ Y. Santos 67’(sam.)

Germany vs GibraltarTrener niemieckiej ekipy wystawił dziś bardzo ofensywny skład, decydując się na grę trzema obrońcami. Zgodnie z przewidywaniami, to podopieczni Joachima Loewa kontrolowali grę. Już w 5. minucie prowadzenie gospodarzom powinien dać Thomas Mueller, który po dobrym podaniu Shkodrana Mustafiego znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem przyjezdnych. Napastnik Bayernu spudłował jednak w wyśmienitej sytuacji. Chwilę później szczęścia próbował Karim Bellarabi, ale uderzył minimalnie niecelnie. To, co nie udało się Muellerowi na początku spotkania, zdołał zrealizować w 12. minucie. Po dośrodkowaniu z prawej strony Mustafiego futbolówka odbiła się od słupka i trafiła pod nogi niemieckiego napastnika. Ten zreflektował się za błąd z początku meczu i dał swojemu zespołowi upragnione prowadzenie. Gwiazdor Bundesligi zdobył również gola na 2:0. Tym razem z lewej flanki dokładną centrą popisał się Lukas Podolski, a Mueller dopełnił tylko formalności. W międzyczasie golkipera gości zaskoczyć próbowali Podolski, Bellarabi i Jerome Boateng. W 38. minucie było już 3:0. Max Kruze dobrze rozegrał piłkę z Mario Goetze, który wbiegł w szesnastkę i płaskim strzałem nie dał szans Robbie. Swoją okazję mieli też zawodnicy Gibraltaru, a konkretnie Walker. Po jego uderzeniu z 30. metrów Manuel Neuer interweniował z największym trudem, ratując się wybiciem futbolówki na rzut rożny.

Germany vs GibraltarPo przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Bliscy szczęścia byli Kruse, Podolski i Kroos, ale w decydujących momentach brakowało im nieco precyzji. To, co wydawało się kwestią czasu – bramka dla Niemców – rodziło się w prawdziwych bólach. Na czwarte trafienie czekaliśmy aż do 67. minuty. Co więcej golkipera gości nie pokonał żaden z wielkich niemieckich graczy, tylko jego kolega z reprezentacji… Santos.  Do końca meczu piłkarze nie zapewnili nam wielkich emocji. Schodzących z murawy mistrzów świata żegnały gwizdy, a niemiecki komentator relacjonujący to spotkanie przypomniał nam słowa Jensa Lehmana: „Każdy wynik poniżej 5:0 będzie kompromitacją”.

Niemcy: M. Neuer – E. Durm (71’ J. Hector), J. Boateng, S. Mustafi – T. Kroos (79’ L. Bender), K. Ballarabi, S. Khedira (60’ K. Volland), M. Goetze, L. Podolski – T. Mueller

Gibraltar: J. Robba – J. Garcia, D. Artell, R. Casciaro, J. Chipolina – S. Wiseman, B. Perez (90+2′ Priestley), R. Chipolina, J. Sergeant (58’ Y. Santos), L. Walker – L. Casciaro (71’ K. Casciaro)

Sędzia: Alexandru Dan Tudor (Rumunia)

Szkocja – Irlandia 1:0 (0:0)
S. Maloney 75’

maloney papW ostatnim spotkaniu grupy D eliminacji do Mistrzostw Europy 2016 minimalnie lepsi od Irlandczyków okazali się Szkoci. Pojedynek rozgrywany był w szybki tempie, brakowało jednak dogodnych okazji do zdobycia gola. Na kwadrans przed końcem szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili gospodarze. Po krótko rozegranym rzucie rożnym, Shaun Maloney otrzymał wyśmienite podanie piętką od Scotta Browna i uderzeniem po długim słupku zapewnił swojej drużynie upragnione trzy punkty. Małą efektywność w ofensywie obu zespołów dobitnie odzwierciedlały pomeczowe statystyki. Miejscowym udało się oddać zaledwie dwie celne próby na bramkę Davida Forde’a. Po przeciwnej stronie boiska Irlandia tylko czterokrotnie zmusiła do wysiłku Davida Marshalla.

Szkocja: D. Marshall – A. Robertson, G. Hanley, R. Martin, S. Whittaker, S. Brown, C. Mulgrew, I. Anya, S. Naismith, S Maloney, S. Fletcher (56’ C. Martin).

Irlandia: Forde – Coleman, Ward, O’Shea, Keogh, McGeady, Hendrick (78′ Keane), McClean, Gibson (69′ Quinn), Long (68′ Brady), Walters.

Sędzia: Milorad Mažić (Serbia)