Bundesliga. W Dortmundzie król jest tylko jeden!

Bramka Roberta Lewandowskiego pozwoliła Bayernowi Monachium pokonać na wyjeździe Borussię Dortmund 1:0 w pojedynku 27. kolejki Bundesligi. Polak trafił do siatki w 36. minucie. Był to jego siódmy gol w niemieckim El Clasico.

Już prezentacja składów obu drużyn przyniosła kibicom zgromadzonym na Signal Iduna Park niemałe zaskoczenie. Juergen Klopp od pierwszego gwizdka postawił na Jakuba Błaszczykowskiego i Kevina Kampla, rezygnując z usług Shinjiego Kagawy i Henricha Mchitarjana. Po przeciwnej stronie boiska, mimo nieobecności Davida Alaby, Francka Ribery’ego czy Arjena Robbena, na ławce usiadł Mario Goetze.

Od pierwszych minut bardzo aktywny był „Kuba”. Pomocnik Borussii najpierw przegrał pojedynek z Mehdi Benatią, a po chwili upadł w polu karnym. O jedenastce jednak nie mogło być mowy. Chwilę później doskonałą okazję do objęcia prowadzenia mieli Bawarczycy. Przed Romanem Weidenfellerem znalazł się Thomas Mueller, ale jego próba lobu okazała się bardzo nieudolna.

Początek meczu nie przyniósł porywających akcji i licznych sytuacji bramkowych. Zamiast tego mogliśmy zobaczyć sporą liczbę żółtych kartek. Arbiter ukarał kolejno Bastiana Schweinsteigera, Pierre’a-Emericka Aubameyanga i Marcela Schmelzera.

W 36. minucie nareszcie doczekaliśmy się gola. Robert Lewandowski dograł do wychodzącego na czystą pozycję Thomasa Muellera. Strzał Niemca odbił golkiper gospodarzy, jednak futbolówka wylądowała na głowie kapitana reprezentanta Polski, który nie dał szans swojemu byłemu klubowemu koledze.

W doliczonym czasie pierwszej połowy w sytuacji sam na sam z bramkarzem mógł znaleźć się Aubameyang. Mógł…, bo jego starania doskonałą interwencją udaremnił Jerome Boateng.

Początek drugiej odsłony zdecydowanie należał do Borussii. Próby Marco Reusa i Ilkay’ego Gundogana nie znalazły jednak drogi do siatki. Najlepszą okazję pierwszy z nich zmarnował w 61. minucie, gdy w pojedynku oko w oko z Manuelem Neuerem trafił tylko w boczną siatkę. Juergen Klopp próbował rozruszać ofensywę swojej drużyny, czego efektem było wprowadzenie na murawę Shinjiego Kagawy i Adriana Ramosa. W barwach mistrzów kraju po długiej przerwie na boisku wrócił Thiago Alcantara.

BVB nie potrafiła poważnie zagrozić bramce strzeżonej przez Manuela Neuera. Po przegranym pojedynku sam na sam Reusa trudno było o kolejne strzeleckie okazje. Taka nadarzyła się tylko w 88. minucie, gdy kolejną próbę reprezentanta Niemiec (tym razem z rzutu wolnego) fantastyczną interwencją zatrzymał golkiper Bawarczyków.

Borussia ponownie okazała się słabsza od Bayernu, którego bohaterem był dzisiaj Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski siedmiokrotnie wpisywał się na listę strzelców niemieckiego klasyku. 5 goli zdobył jeszcze w barwach ekipy z Zagłębia Ruhry.

W tabeli Bundesligi Bayern utrzymał 10-punktową przewagę nad drugim Wolfsburgiem. Popularne Wilki nie dały dziś szans ekipie VfB Stuttgart, zwyciężając przed własną publicznością 3:1.