Radio Maryja walczy o miejsce Boga w Ojczyźnie i na świecie.

Tysiące słuchaczy Radia Maryja z kraju i ze świata przybyło do Torunia, by świętować XIX rocznicę powstania tej katolickiej rozgłośni.
Zwiedzali radio, kampus Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, zaopatrywali się w wartościową literaturę na stoiskach Fundacji Nasza Przyszłość ustawionych przy kościele św. Józefa.
W homilii podczas Eucharystii sprawowanej w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy pasterz diecezji kieleckiej ks. bp Kazimierz Ryczan zachęcał Radio Maryja, by jak dotychczas toczyło bój o miejsce Boga w świecie. Jak powiedział ta katolicka rozgłośnia walczy o prawdę codziennego życia, godność człowieka i prawo do życia. Na uroczystość licznie przybyła Rodzina Radia Maryja, księża biskupi i kapłani z wielu diecezji, a także przedstawiciele parlamentu oraz władze miasta Torunia. Jubileuszową uroczystość uświetniła Orkiestra Koncertowa Viktoria.

 

Już od wczesnych godzin porannych pielgrzymi przybywali do Torunia, by dziękować za 19 lat istnienia Radia Maryja.

W radiowej kaplicy prosili patronkę rozgłośni – Maryję o dalsze błogosławieństwo. Jak mówili Radio Maryja jest dla nich wszystkim i nie wyobrażają sobie życia bez niego.

 


Swoją radość z kolejnego jubileuszu wyrażali na placu przed rozgłośnią wraz z Kapelą znad Baryczy.

 


Pielgrzymi odwiedzili Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej. Byli oczarowani uczelnianą młodzieżą.

 


Wierni gromadzili się również przy kościele św. Józefa, gdzie były przygotowane ogrzewane namioty.

 


Spotkali się ze znana piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów Haliną Frąckowiak, która podpisywała płyty z kolędami.
W południe wierni odmówili wspólnie modlitwę Anioł Pański.
Pół godziny później rozważali część radosną Różańca. Modlitwę poprowadził o. Sylwester Cabała, redemptorysta. O godzinie 15tej pielgrzymi ofiarowali się Miłosierdziu Bożemu.
Główne uroczystości odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Eucharystii koncelebrowanej przez kilkunastu księży biskupów i ponad stu kapłanów przewodniczył ks. bp Andrzej Suski. Pasterz diecezji toruńskiej przypomniał, że Radio Maryja powstało, jako odpowiedź na wezwanie Kościoła do nowej ewangelizacji, z której Ojciec Święty Jan Paweł II uczynił główny program swego pontyfikatu.

 


Ks. biskup Andrzej Suski podziękował za Radio, które zbliża do Boga.

 


Na czynny udział Radia Maryja w zbliżaniu wiernych do Stwórcy zwrócił także uwagę w homilii ks. bp kielecki Kazimierz Ryczan. Powiedział, że rozgłośnia toczy bój o miejsce Boga w naszej Ojczyźnie i w świecie.

 


Prowadzi także uzasadnioną walkę o godność człowieka, prawo do życia dzieci nienarodzonych i osób starszych.

 


Upomina się o prawdę codziennego życia, o rodzinę i jej prawa.
Jednoczy Naród doświadczony przez historię wokół wartości i modlitwy.
Ks. bp Kazimierz Ryczan wyjaśnił, na czym polega zadanie Narodu. Jak stwierdził jest to obrona Ojczyzny. Dodał, że współcześnie oba te pojęcia (Naród i Ojczyzna) są jednak rozmywane na rzecz wspólnoty międzynarodowej. Ona jednak nie jest Narodem.

 


Dodał, że Radio Maryja jest przestrzenią prawdy medialnej, gdzie do głosu dochodzą m.in. walczący o wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej.
Przed Mszą św. wystąpili przedstawiciele rodzin ofiar tragedii: mama śp. szefa klubu PIS Przemysława Gosiewskiego – Jadwiga Gosiewska i brat śp. przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka – Andrzej Melak. Podziękowali Rodzinie Radia Maryja za wsparcie w sprawie wyjaśnienia okoliczności tragedii z 10 kwietnia.

 


Głos zabrał także były minister środowiska prof. Jan Szyszko.
Przypomniał sukces badań geotermalnych, które mimo wielu przeszkód z powodzeniem są kontynuowane.

 


Zwróci również uwagę na poważny problem, jakim jest zamach na jedną czwartą terytorium kraju, na polskie lasy państwowe.

 


Z okazji 19 rocznicy specjalny list wystosował ojciec Jacek Dembek – Radny Generalny Zgromadzenia Redemptorystów. W imieniu Przełożonego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela o. Generała Michaela Brehla złożył w nim podziękowania za działalność Radia Maryja. Pismo odczytał o. Piotr Chyła.

 


Za dar Radia Maryja podziękował także Prowincjał Warszawskiej prowincji redemptorystów o. dr Ryszard Bożek. Powiedział, że dzięki temu medium ewangelizacja dociera do Ameryki Południowej. Jest słyszane m.in. w Argentynie, Boliwii i Brazylii. Współbracia pracują tam w bardzo trudnych warunkach i bez radia nie zdołaliby dotrzeć wszędzie z Dobrą Nowiną.

O. dr Ryszard Bożek życzył wszystkim, by takich dzieł było więcej.

 


Dyrektor Radia Maryja o dr Tadeusz Rydzyk powiedział, że istnienie mediów katolickich zależy od ich odbiorców. Zachęcał do korzystania z ich przekazów i wspierania Radia Maryja.

 


Dyrektor Radia Maryja podziękował wszystkim przybyłym na uroczystość. Obecni byli także oprócz księży biskupów i kapłanów przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010: Beata Gosiewska z synem, rodzice śp. Przemysława Gosiewskiego, brat tłumacza prezydenckiego dr Dariusz Fedorowicz, Andrzej Melak, senator Alicja Zając, poseł Antoni Macierewicz. Wśród parlamentarzystów byli także m.in. szef klubu PIS Mariusz Błaszczak, posłowie: Beata Kempa, Jerzy Chróścikowski, Gabriela Masłowska, Maks Kraczkowski, Zdzisław Pupa, senatorowie: Czesław Ryszka, Andrzej Jaworski, Czesław Hoc, Joachim Brudziński oraz europoseł Mirosław Piotrowski. Obecny był prezydent Torunia Michał Zaleski, który także podziękował przybyłym gościom.

 


W odczytanym przez prof. Janusza Kaweckiego liście skierowanym do Ojca Świętego Benedykta XVI wyrażono wdzięczność Niepokalanie Poczętej Najświętszej Maryi Pannie za kolejny rok Jej opieki nad Radiem Maryja oraz innymi wspaniałymi dziełami wyrosłymi przy tej katolickiej rozgłośni.
W liście przypomniano, że słuchacze modlą się w obronie każdego życia tak, jak czyni to Kościół na całym świecie.

 


Na koniec uroczystości Rodzina Radia Maryja ponowiła akt oddania Najświętszej Maryi Pannie. Rozgłośnia stoi bowiem pod bastionem Maryi. Senator Czesław Ryszka powiedział, że warto zawierzać Jej orężu.

 


Uroczystość uświetniła Orkiestra Koncertowa „Victoria” przy parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie, pod dyr. pułk. rez. Juliana Kwiatkowskiego. Wykonywane przed Mszą św. utwory orkiestra dedykowała pamięci tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Ojca Świętego Jana Pawła II oraz w podzięce Matce Najświętszej za 19 lat opieki nad Radiem Maryja.

 


Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W najbliższą środę w 19 rocznicę tego wydarzenia odbędą się uroczystości w Bydgoszczy. Eucharystii w katedrze św. Marcina i Mikołaja o godz. 18.00 przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. bp dr Jan Tyrawa – biskup bydgoski.

Małgorzata Lewicka

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl