Waszyngton: Odbyła się konferencja pt. „Ronald Reagan i Jan Paweł II – Partnerstwo, które zmieniło świat”

W Waszyngtonie odbyła się konferencja zatytułowana „Ronald Reagan i Jan Paweł II – Partnerstwo, które zmieniło świat”. Konferencję otworzył nuncjusz apostolski w USA ks. abp Christophe Pierre.

Dwaj przyjaciele, którzy zmienili historię świata – tak powszechnie mówi się o św. Janie Pawle II i Ronaldzie Reaganie.

 – To była wspaniała współpraca i partnerstwo. Dwie osoby, które szanowały się nawzajem, które rozmawiały o godności ludzkiego życia, dzieliły się swoimi spojrzeniami w wielu aspektach, nawet w dziedzinie ekonomii – powiedział prof. Paul Kengor, wykładowca nauk politycznych i autor biograficznych książek o prezydencie Ronaldzie Reaganie.

Okazją do rozmowy na temat wpływu św. Jana Pawła Ii i prezydenta Reagana na losy świata była waszyngtońska konferencja.

  Wszyscy mówcy to ludzie posiadający ogromną wiedzę. Niektórzy to historycy, inni znali Papieża, jeszcze inni prezydenta. Ja znałem prezydenta. Myślę, że mamy tu konferencję, która ukazuje ogrom tych postaci – wskazał Clark S. Judge, dyrektor zarządzający White House Writers Group.

 – To wydarzenie przepięknie się wpisuje i podsumowuje dorobek św. Jana Pawła II i relacje pomiędzy prezydentem Reaganem i tym samym relacje polsko-amerykańskie i amerykańsko-polskie – dodała Monika Jabłońska, członek komitetu organizacyjnego konferencji.

A te relacje za sprawą wielu działań prezydenta Ronalda Reagana były bardzo dobre. To prezydentowi Stanów Zjednoczonych zależało, by Polska uwolniła się z komunistycznego ucisku – przypomniał prof. Marek Jan Chodakiewicz.

 – Był jednym z niewielu potentatów Zachodu, który Polski nie miał w nosie. Nosił ją w sercu. Oprócz tego był wielkim admiratorem Jana Pawła II i jego misji – zaznaczył historyk.

Ronald Reagan po prostu kochał Polskę i Polaków – zwrócił uwagę prof. Paul Kengor.

 – Chciał, aby Polska była wolna, aby uwolniła się z komunizmu i okupacji sowieckiej – mówił.

Ale Polska nie byłaby dziś krajem wolnym, gdyby nie św. Jan Paweł II. To on pokazał nam, czym jest wolności i jak bardzo jest ważna. Dziś światowi przywódcy powinni brać przykład ze Świętego Polaka, który był orędownikiem pokoju – zauważył ks. prał. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

 – Dzisiaj brakuje nam tych wielkich liderów, ludzi z wielkimi snami, z wielką wizją. Oni są wobec nas świadkami, że taka rzeczywistość jest możliwa i że taka rzeczywistość może zmienić rzeczywistość świata – powiedział ks. prał. Oder.

 Jak wskazała minister Anna Maria Anders, konferencja stała się dobrą okazją, by mówić o Polsce i pokazywać nasz kraj w dobrym świetle.

 – Ludzie nie znają historii. Dobrze, że dzisiaj mówimy tak dużo o komunizmie, o tym, co komunizm zrobił. Jan Paweł II był przeciwko komunizmowi, Ronald Reagan również; my dziś możemy słuchać uważnie i zdecydować, czego możemy się nauczyć, żeby było lepiej – zaznaczyła Anna Maria Anders.

Wydarzenie było dobrą okazją, aby przybliżyć dziedzictwo Jana Pawła II dzisiejszym Amerykanom oraz trud, jakiego podjęli się Polacy w drodze do wolności.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl