Szef MON wprowadził odznakę rozpoznawczą Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wprowadził odznakę rozpoznawczą Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Symbolem wpisanym w odznakę jest znak „Polski Walczącej”.

Decyzja ministra Błaszczaka w sprawie wprowadzenia oznaki rozpoznawczej Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej jest datowana na 24 września; została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Decyzję minister podjął po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych. W załącznikach przestawiono wzory wprowadzonej odznaki na mundur wyjściowy i na mundur polowy. No obu wzorach widnieje symbol „Polski Walczącej”. Wzór na mundur wyjściowy ma czarne tło i jasne hafty. Ta sama odznaka na mundurze polowym będzie miała szare hafty na tle w barwach kamuflażu.

„W centralnej części oznaki rozpoznawczej, otoczony wieńcem liści dębowych i laurowych, znajduje się znak +Polski Walczącej+, gdzie +P+ symbolizuje Polskę i Polaków, a +Kotwica+ oznacza nadzieję lub +W+ – walkę” – podkreślił rzecznik prasowy Dowództwo WOT ppłk Marek Pietrzak w informacji prasowej.

„Liście dębowe i laurowe są alegorią męstwa, odwagi i zwycięstwa. Całość otacza pierścień, który symbolizuje zbiór Polaków, Polaków-patriotów oddanych swojej Ojczyźnie” – wyjaśnił rzecznik DWOT.

Jak podkreślił ppłk Pietrzak, „oznaka rozpoznawcza jest bardzo istotna dla każdej formacji, umacnia jej tożsamość, jednoczy, umożliwia wzajemną identyfikację, daje poczucie dumy”. Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały zgodę prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Armii Krajowej na używanie znaku „Polski Walczącej” w swojej symbolice. Podobnie jest ze znakiem „Kotwicy” – na której wykorzystanie WOT otrzymało zgodę od dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Zatwierdzenie oznaki rozpoznawczej Dowództwa WOT, to także ważne wydarzenie dla formacji. Jego ranga jest tym większa, iż symbolika została przyjęta w dniu pamięci o bohaterach walk o wolną Polskę, który to dzień od tego roku jest również świętem Wojsk Obrony Terytorialnej” – zaznaczył rzecznik.

Na 27 września przypada dzień Polskiego Państwa Podziemnego oraz – obchodzone po raz pierwszy – święto Wojsk Obrony Terytorialnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl