fot. Monika Bilska

Rodzina Radia Maryja uczci 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II

Rodzina Radia Maryja i pielgrzymi uczczą 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka. Uroczystości odbędą się w najbliższy poniedziałek – 18 maja – w Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

W te obchody wpisuje się także 4. rocznica poświęcenia świątyni. Wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny. W południe rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego, biskupa seniora diecezji toruńskiej.

Do udziału w uroczystościach zachęca o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz toruńskiego sanktuarium. Chcemy uczcić największego wśród Polaków, św. Jana Pawła II – podkreślił.

– Tu jest jego wyjątkowe miejsce, dla Rodziny Radia Maryja to ogromny dar. W sposób szczególny kochał Radio Maryja i wspiera na pewno teraz całą Rodzinę Radia Maryja już od Pana Boga w niebie. Oczywiście chcemy uczcić to wielkie wydarzenie, dlatego uroczysta Msza święta i ks. bp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej, będzie przewodniczył tej Eucharystii. Ufam, że będą też i kapłani, ale przede wszystkim ludzie, którzy znali Ojca Świętego i również ci, którzy są w Bractwie Świętego Jana Pawła II. Wiem, że na pewno obecne będą różne osoby z różnych urzędów – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR.

Podczas uroczystości, do sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II zostanie też wniesiona księga, w której są wypisane Msze św. sprawowane w kraju i za granicą w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

Będzie to dziękczynienie i piękny dar na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II – dodał o. Andrzej Laskosz CSsR.

Także od 18 maja w sanktuarium codziennie będzie w południe sprawowana Msza św. za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o ustanie epidemii koronowirusa.

***

Na uroczystości odpustowe zaprasza o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja.

 

Szanowni Państwo, Kochana Rodzino Radia Maryja

Zapraszamy serdecznie na uroczystości odpustowe ku czci św. Jana Pawła II Wielkiego. Już w najbliższy poniedziałek 18 maja w 100. rocznicę urodzin największego naszego Świętego Rodaka, następcę św. Piotra, dziękować będziemy Panu Bogu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za dar Jego życia i pontyfikatu w tym szczególnym miejscu, gdzie jest obraz Matki Najświętszej, przed którym Jan Paweł II modlił się za nas Polaków, za Kościół i świat przez cały swój pontyfikat; gdzie znajduje się relikwiarz z ampułką Jego krwi, którą przecież przelał 39 lat temu podczas zamachu; gdzie jest Jego figura: ukazująca Papieża klęczącego przed Najświętszym Sakramentem, Krzyżem i obrazem Matki Najświętszej. Wielu pielgrzymów przechodzi przed tymi świętościami na kolanach. Można też (z uszanowaniem świętego miejsca) zrobić sobie zdjęcie przy figurze, która do złudzenia jest podobna do św. Jana Pawła II za życia. Mamy o co się modlić: o wiarę i miłość w nas, naszych rodzinach; za Kościół; o wiarę w Ojczyźnie i świecie.

Zapraszamy całe rodziny. Przyjeżdżajcie prywatnymi samochodami, bo autokarowe pielgrzymki trudno będzie zorganizować. Prosimy równocześnie o zachowanie odległości między sobą. Pamiętajmy o tych 10 m kw. na jedną osobę. Poza stałymi miejscami siedzącymi ustawimy także krzesła w kościele i na chórze. Również przed świątynią na dużym placu sanktuaryjnym umieścimy krzesła z zachowaniem obowiązujących przepisów. Zatem ci, którzy nie zmieściliby się z racji sanitarnych w świątyni będą mogli być obecni w Kaplicy Pamięci czy na placu przed Sankturaium.

Widzę także, że jest wielka panika wśród ludzi i wielu jeszcze nie przychodzi do kościoła. Trzeba już zrezygnować z tej paniki. Po liturgii, jeżeli będzie Państwa tyle, że nie zmieścicie się wewnątrz świątyni, to po Mszy św. sukcesywnie będzie można wejść do sanktuarium przed obraz Matki Najświętszej i relikwie oraz statuę Jana Pawła II.

Będzie też otwarta kawiarnia, a w niej chociażby ciepła zupa, kawa czy herbata, a może jeszcze coś drobnego. Zauważmy, że codziennie od 9.00 do 18.00 jest otwarta księżarnia przy kawiarni z bogatą ofertą dobrych, budujących religijnie i wszechstronnie książek, gier, pamiątek dla wszystkich (od dzieci przez młodzież do dorosłych). Poprzez m.in. książkę ewangelizujmy siebie, rodziny, rodaków i świat. Bądźmy gorliwymi ewangelizatorami. Polska tego bardzo potrzebuje, gdyż widzimy, jak bardzo mocno procesy laicyzacji są obecnie realizowane, również w tym czasie pandemii. Widać celowe schładzanie wiary. Widać to w Polsce i w świecie. Spróbujmy pomyśleć, dlaczego zamknięto kościoły. Nawet w zwykłe dni zaryglowali kościoły. Co to znaczy? Kto to robi? Dlaczego to robią? Nie dajmy sobie schłodzić naszej miłości do Pana Boga i naszej gorącej wiary.

Zapraszamy w poniedziałek 18 maja na godz. 12.00 na stulecie urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego. Zapraszamy także każdego dnia do naszego Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Otwarte jest ono każdego dnia od 6.00 do Apelu Jasnogórskiego. W maju o godz. 20.20 modlimy się na różańcu, rozpoczynamy od Bramy Miłosierdzia, od Krzyża i idziemy do poszczególnych kaplic tajemnic różańcowych.

Pamiętajmy też i przypominajmy innym o spowiedzi św. i Komunii św. wielkanocnej. Za parę dni kończy się Okres Wielkanocny. A przykazanie mówi (dla minimalistów jest to przykazanie, a my bądźmy maksymalistami): przynajmniej raz w roku spowiadać się i w czasie wielkanocnym Komunię św. przyjmować. Komunię św., nie duchową. Ta duchowa ma jeszcze bardziej rozbudzić pragnienie sakramentalnej Komunii świętej. Pamiętajmy o tym! Pamiętajmy i mówmy innym. Już najwyższy czas wracać do kościołów. Zachowajmy przepisy sanitarne i nie panikujmy, nie bójmy się. Zobaczcie, ilu ludzie jest w sklepach, ilu ludzi na targach. A co, Kościół zaraża? Nie, Kościół daje moc. Pamiętajmy, kapłani – dobrzy pasterze czekają na was także w zwykłe dni i cieszą się z obecności wiernych w kościołach. Sam Pan Jezus czeka. Zaś co do Komunii św. na rękę również uważajmy. Mocno sobie przemyślmy czy ten sposób sprawia, że jeszcze bardziej kochamy Pana Jezusa? Mamy odpowiedni respekt, bojaźń Bożą? Czy bliższe jest to różnym, nieraz ogromnym nadużyciom? Mówię o tym, ponieważ pracując w Niemczech widziałem te nadużycia i bardzo ostrzegam przed Komunią św. na rękę. To jest Bóg Żywy i Prawdziwy. Pamiętajmy i przypominajmy innym.

Niech Was Pan Jezus błogosławi zawsze i wszędzie.

o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja

RIRM

drukuj