Relikwie bł. ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka w Toruniu

Podczas Mszy św. o godz. 12.00 do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji św. Jana Pawła II w Toruniu zostaną wprowadzone relikwie bł. polskich męczenników ojców Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv i Michała Tomaszka OFMConv.

Uroczystości będzie przewodniczył prowincjał krakowskich franciszkanów o. Marian Gołąb OFMConv.

Ojciec Andrzej Laskosz CSsR, kustosz toruńskiego sanktuarium podkreślił, że przyjęcie kolejnych relikwii w Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników to wielka radość.

– Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ pielgrzymi, którzy przybywają do naszego sanktuarium bardzo często pytali o to, kiedy pojawią się relikwie ojców Zbigniewa i Michała. Ten moment właśnie następuje. Uroczystości odbędą się w głównym kościele, gdzie będzie można ucałować relikwie. Jest to także nauka, aby pamiętać, że wiarę można ukazać na różne sposoby, niestety także przez śmierć męczeńską. Oni są dla nas przykładem, bo nie wyrzekli się Jezusa Chrystusa – zaznaczył o. Andrzej Laskosz CSsR.

W Kaplicy Pamięci toruńskiego sanktuarium znajdują się już relikwie m. in. św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i bł. Karoliny Kózkówny.

Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski OFMConv i o. Michał Tomaszek OFMConv  rozpoczęli pracę misyjną w Peru w 1989 r.  Zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”. O. Strzałkowski miał 33 lata, a o. Tomaszek 31 lat. Zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 roku.

RIRM

drukuj