Papież przestrzegł nowo wyświęconych księży przed podwójnym życiem

Przed prowadzeniem „podwójnego życia” przestrzegł papież Franciszek księży podczas święceń kapłańskich, których udzielił w obchodzonym w niedzielę Światowym Dniu Modlitw o Powołania. „Nie bądźcie państwowymi duchownymi, ale duszpasterzami”- apelował.

Podczas Mszy św. w bazylice watykańskiej papież wyświęcił 10 księży: 7 Włochów, a także Azera, Meksykanina i Peruwiańczyka.

W homilii Franciszek zachęcał nowo wyświęconych księży: „Bądźcie radośni, nigdy – smutni, z radością służby Chrystusowi, także pośród cierpień, niezrozumienia, własnych grzechów”.

„I proszę, nie bądźcie panami” – dodał.

Papież przypominał, że kapłaństwo to służba, a nie kariera. Zachęcał do wygłaszania prostych kazań, które trafiają do serca, a także do prowadzenia „przejrzystego życia”.

„Słowo bez przykładu życia niczemu nie służy, lepiej się cofnąć, podwójne życie to ciężka choroba Kościoła” – mówił Franciszek.

Podkreślił, że w imię Kościoła prosi księży o to, by byli miłosierni.

Wzywał: „nie zrzucajcie na ramiona wiernych ciężaru, którego nie mogą unieść ani oni, ani nawet wy”.

Franciszek wyraził opinię, że jeśli ksiądz długo studiował teologię i ma dwa albo trzy dyplomy uczelni, ale nie nauczył się nieść krzyża Chrystusa, to jest „niepotrzebny”.

„Będzie dobrym uczonym, dobrym profesorem, ale nie kapłanem” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl