Papież do lekarzy: nie ma prawdziwego rozwoju bez szacunku dla świętości życia

O dawanie odważnego świadectwa „Ewangelii życia” zaapelował Papież, spotykając się z uczestnikami trwającej od 18 do 22 września w Rzymie 10. konferencji Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich. Zwrócił uwagę na panującą dziś w świecie „kulturową dezorientację”, która dotknęła też medycyny. Przypomniał, że „nie ma prawdziwego rozwoju bez otwarcia na życie”.

„Paradoksalną sytuację widać w tym, że podczas gdy przyznaje się nowe prawa osoby, nieraz rzekome prawa, nie zawsze chroni się życie jako zasadniczą wartość i podstawowe prawo każdego człowieka – mówił Ojciec Święty.

„Ostatecznym celem działania lekarskiego jest zawsze obrona i promowanie życia. W tym kontrowersyjnym kontekście Kościół apeluje do sumień wszystkich pracowników i wolontariuszy służby zdrowia, a zwłaszcza do was ginekologów, powołanych do współpracy w rodzeniu się nowego życia ludzkiego. Wasze szczególne powołanie i misja wymagają studiów, sumienia i poczucia człowieczeństwa. Pomagając przy porodzie, jesteście jakby «współ-matkami». Rozpowszechniona mentalność użyteczności, «kultura wyrzucania na śmietnik», która zniewala dziś tak wiele serc i umysłów, ma bardzo wysoką cenę: domaga się eliminowania istot ludzkich, przede wszystkim słabszych fizycznie czy socjalnie. Nasza odpowiedź to zdecydowane i bez wahań «tak» dla życia” – powiedział Ojciec św.

Franciszek przytoczył słowa deklaracji o aborcji, wydanej w 1974 r. przez Kongregację Nauki Wiary: „Pierwszym prawem osoby ludzkiej jest prawo do życia. Ma ona wprawdzie i inne dobra, z których pewne są cenniejsze, niemniej jednak prawo do życia jest podstawą i warunkiem pozostałych praw”. Papież zauważył, że osoba ma większą wartość niż rzeczy, tymczasem dziś często ludzkie życie ceni się najmniej.

„Dlatego zwracanie uwagi na ludzkie życie w jego całości stało się w ostatnich czasach prawdziwym priorytetem Magisterium Kościoła – kontynuował Ojciec Święty. – Szczególnie zwracanie uwagi na życie najbardziej bezbronne, a więc niepełnosprawne, chore, nienarodzone, życie dziecka czy starca, które jest najbardziej bezbronne. W kruchej ludzkiej istocie każdy z nas ma rozpoznać oblicze Pana, który w swym ludzkim ciele doświadczył obojętności i samotności, na jakie często skazujemy najuboższych czy to w krajach na drodze rozwoju, czy też w społeczeństwach zamożnych. Każde dziecko nienarodzone, a skazane niesprawiedliwie na aborcję, ma oblicze Jezusa Chrystusa, który jeszcze przed narodzeniem i zaraz po nim zaznał odrzucenia przez świat. Mówiłem o dziecku, przejdźmy teraz do starców: każdy z nich, także chory czy u końca swych dni nosi w sobie oblicze Chrystusa. Nie można ich wyrzucać, jak proponuje «kultura wyrzucania na śmietnik»! Nie można ich wyrzucać!” – powiedział Papież.

Ojciec Święty zachęcił lekarzy, by głosili “kulturę życia”:

„Z tym, że jesteście katolikami, wiąże się większa odpowiedzialność. Przede wszystkim względem siebie samych, by być konsekwentni z chrześcijańskim powołaniem. A potem względem współczesnej kultury, by przyczynić się do uznania w życiu ludzkim wymiaru transcendentnego, śladu dzieła stwórczego Boga, od samej chwili poczęcia. To jest zaangażowanie w nową ewangelizację, które często wymaga, by iść pod prąd, osobiście ponosząc koszty. Pan liczy też na was w szerzeniu «Ewangelii życia». Drodzy lekarze, którzy jesteście powołani, by zajmować się życiem ludzkim w jego początkowej fazie, przypominajcie wszystkim czynami i słowami, że jest ono zawsze, we wszystkich swych fazach i w każdym wieku, święte i zawsze stanowi jakość. I to nie jest sprawa wiary, ale rozumu, sprawa nauki! Nie ma ludzkiego życia bardziej świętego niż inne, czy jakościowo ważniejszego. Wiarygodności systemu służby zdrowia nie mierzy się tylko skutecznością, ale przede wszystkim miłością i troską o osoby, których życie jest zawsze święte i nienaruszalne” – dodał Ojciec św.

Radio Watykańskie

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl