fot. Tomasz Strąg

Toruńskie sanktuarium: rocznica przybycia do Torunia Ikony Matki Bożej, przed którą przez lata modlił się św. Jan Paweł II

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odbędą się dziś uroczystości z okazji rocznicy przybycia do Torunia Ikony Matki Bożej, przed którą modlił się Papież Polak. W południe sprawowana będzie Msza święta dziękczynna.

W tym roku mija 13 lat od kiedy ks. Mirosław Drozdek SAC podarował o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, dyrektorowi Radia Maryja, ikonę Matki Bożej, przed którą przez 27 lat swojego pontyfikatu modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II. Obecnie ikona znajduje się w toruńskiej świątyni.

O. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium, przyznaje, że ikona jest wielkim darem dla Rodziny Radia Maryja.

Chcemy Panu Bogu podziękować za piękny dar, jaki Pan Bóg nam daje w postaci Ikony Matki Bożej, którą w sanktuarium nazywamy Gwiazdą Nowej Ewangelizacji, ale to jest ikona papieska. Prawie 27 lat papież Jan Paweł II modlił się przed tą ikoną w swojej prywatnej papieskiej kaplicy. Jest to też dzień, kiedy chcemy dziękować za ks. Mirosława Drozdka, który w Zakopanem, jak wiemy stworzył sanktuarium Matki Bożej Pani Fatimskiej i on był tym, który przywiózł ten obraz z kaplicy papieskiej od Ojca Świętego, a potem tuż przed własna śmiercią przekazał ikonę o. Tadeuszowi Rydzykowi – akcentuje o. Andrzej Laskosz CSsR.

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu powstało jako wotum wdzięczności za dar Papieża Polaka. Tuż obok świątyni powstanie noszące imię Jana Pawła II Muzeum Historii Polski „Pamięć i Tożsamość”.

RIRM

drukuj