fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. H. Witczyk: Odpowiedzialne czytanie Słowa Bożego powinno dokonywać się przez pojedynczego chrześcijanina, ale wewnątrz wspólnoty Kościoła

Każdy może otworzyć księgę Pisma Świętego, kupić ją w księgarni i czytać, ale odpowiedzialne, zbawcze czytanie Słowa Bożego zawsze powinno dokonywać się przez pojedynczego chrześcijanina, ale wewnątrz wspólnoty Kościoła – tłumaczył ks. prof. Henryk Witczyk, członek Papieskiej Komisji Biblijnej i przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam.

Ojciec Święty Franciszek ustanowił Niedzielę Słowa Bożego, którą obchodzić w dniu dzisiejszym. Inicjatywa Papieża ma służyć odkrywaniu i pogłębianiu znaczenia Słowa Bożego w Kościele katolickim.

– Odpowiedzialna za interpretację Pisma Świętego, czyli za nauczanie treści biblijnych w Kościele, może być osoba, która ma misję kanoniczną, czyli specjalny dekret wyrażający zaufanie biskupa danego miejsca. Podkreślam to celowo w kontekście najbliższej Niedzieli Słowa Bożego, gdyż mogą pojawić się samozwańczy interpretatorzy Pisma Świętego. Rzecz jasna, każdy może otworzyć księgę Pisma Świętego, kupić ją w księgarni i czytać, ale odpowiedzialne, zbawcze czytanie Słowa Bożego zawsze powinno dokonywać się przez pojedynczego chrześcijanina, ale wewnątrz wspólnoty Kościoła – tłumaczył przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

– Pragniemy, ciesząc się zaufaniem Konferencji Episkopatu Polski, księży biskupów we wszystkich diecezjach, służyć pomocą duszpasterzom, katechetom czy osobom świeckim, które też podejmują spotkania biblijne, aby lepiej rozumieć księgi Pisma Świętego, które są też adresowane do pojedynczego człowieka – podkreślił.

Dlatego powstała książka „Jutro Niedziela”, która jest analizą niedzielnego Słowa Bożego. Zawiera interpretację czytań i psalmów na każdą niedzielę Roku A. Autorami publikacji są: ksiądz dziennikarz Przemysław Śliwiński i ksiądz biblista Marcin Kowalski.

– To jest bardzo oryginalna, nowatorska publikacja dedykowana przede wszystkim duszpasterzom, katechetom, ale też wiernym świeckim – młodszym i starszym – którzy chcieliby osobiście przygotować się do niedzielnej Mszy świętej. Jest to analiza czytań dokonana nowoczesnymi metodami – zaznaczył ks. prof. Henryk Witczyk.

– Dzięki takiemu nowatorskiemu podejściu czytelnik może rzeczywiście zamieszkać w danym fragmencie Pisma Świętego, Ewangelii czy innych ksiąg. Do tego są też na każdą niedzielę pięknie analizowane psalmy, które są w daną niedzielę stosowane, jako modlitwa doskonale interpretująca przesłanie liturgii słowa – dodał.

Niedzielne Słowo Boże jest panoramicznym podejściem do nauczania i życia Chrystusa – zauważył ks. prof. H. Witczyk.

– W niedzielę po to są trzy czytania, żeby wierzący mogli zobaczyć, jak ważna prawda dotycząca naszego życia, naszego zbawienia była stopniowo objawiana i przeżywana przez lud Boży pierwszego przymierza, jak wyglądała w modlitwie psalmicznej, jak ją przeżywał Kościół apostolski i zwieńczenie w nauczaniu Chrystusa. Mamy panoramiczne podejście. Jak podkreśla papież Franciszek – nota bene pięknie widać to w tej książce – te wszystkie trzy czytania są zawsze skoncentrowane na tajemnicy Chrystusa, bo też Stary Testament doprowadza poprzez zapowiedzi do jego życia – wyjaśnił członek Papieskiej Komisji Biblijnej.

 

radiomaryja.pl

 

 

drukuj