Dni ze świętym Janem Pawłem II w Toruniu

W sanktuarium pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II w Toruniu trwają dni ze św. Janem Pawłem II. W tym czasie wierni przygotowują się do odpustu, który przypada w przyszłą niedzielę.

Do końca tygodnia w toruńskim sanktuarium będą się modlić grupy i wspólnoty z różnych regionów Polski. W poniedziałek w modlitwę włączyły się siostry zakonne ze zgromadzeń Honorackich.

– Dzisiaj taki piękny dzień – wybór Jana Pawła II i ogłoszenie o. Honorata błogosławionym. Dużo jest takich znaków. Należy odczytywać te wszystkie znaki podkreślał podczas uroczystej Eucharystii dyrektor i założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

Dokładnie 39 lat temu, 16 października 1978 roku, Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Było to bezprecedensowe wydarzenie. Po raz pierwszy od lat wybrany papież nie pochodził z Włoch. Dla wielu wiernych Jan Paweł II pozostanie prorokiem nadziei.

– Św. Jan Paweł II jest dla mnie człowiekiem, który całe swoje życie poświęcił sprawie ewangelizacji. Jest to święty, który niczego się nie uląkł i był wierny Panu Bogu – powiedziała siostra Alina ze Zgromadzenia św. Feliksa z Kantalicjo.

– Tak szczególnie myślę, że to, co łączyło błogosławionego Honorata i Ojca Świętego Jana Pawła II, to ich zawierzenie Matce Bożej. Ja też jestem służką Maryi Niepokalanej i staram się od nich uczyć, żeby na nowo każdego dnia, cała przez ręce Maryi, należeć do Chrystusa – podkreśliła siostra Aleksandra Nowak ze Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

16 października jest znamienną datą, gdyż w dziesiątą rocznicę swojego pontyfikatu Jan Paweł II dokonał beatyfikacji o. Honorata, założyciela wielu zgromadzeń zakonnych. W ramach upamiętnienia tego dnia w toruńskim sanktuarium wprowadzono dziś do świątyni relikwie o. Honorata.

– Chciałyśmy jako przedstawicielki zgromadzenia Felicjanek uczestniczyć we Mszy św., podczas której relikwie o. Honorata były wprowadzone – dodała siostra Alina.

Dla wielu sióstr zakonnych błogosławiony o. Honorat to więcej niż tylko przewodnik duchowy.

– Dla mnie jako Felicjanki, błogosławiony ojciec Honorat jest kimś bliskim, jest prawdziwie ojcem, tak jak był opiekunem duchowym naszego zgromadzenia, kiedy ono powstawało, kiedy nasza założycielka błogosławiona Maria Angela Truszkowska zaczynała zbierać gromadkę dzieci i staruszek. Powstawał wtedy taki zakład, potem w tych początkach ojciec odegrał niesamowitą rolę. Cały czas się nami opiekuje – mówiła siostra Maria Aleksandra Janiszewska.

Uroczystej sumie pontyfikalnej w sobotę będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce  ks. abp. Salvatore Pennacchio. Tego dnia przy sanktuarium zostanie zawiązana szczególna wspólnota – Podwórkowe Kółko Różańcowe.

Mszy św. dla najmłodszych pielgrzymów będzie przewodniczył ks. bp Antoni Długosz.

W niedzielę w dniu odpustu ku czci św. Jana Pawła II w samo południe będzie sprawowana uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Józefa Szamockiego. Odbędzie się także zaprzysiężenie kandydatów do Bractwa św. Jana Pawła II oraz poświęcenie pomnika Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Po południu dla wszystkich pielgrzymów zaplanowano koncert organowy.

 

TV Trwam News/RIRM

 

<

drukuj