Kraków: Śledztwo CBŚP ws. wyłudzenia 8,8 mln zł; siedem osób podejrzanych

Policjanci z krakowskiego Zarządu CBŚP zatrzymali siedem osób z woj. mazowieckiego, podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenie co najmniej 8,8 mln zł dotacji ze środków europejskich – poinformowało we wtorek Centralne Biuro Śledcze Policji.

Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani mogli wyłudzić środki z Europejskiego Funduszu Regionalnego i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Fundusze pozyskano na podstawie dokumentów stwierdzających nieprawdę, a dotyczących sytuacji finansowej jednej ze spółek i rzeczywistego celu uzyskania dotacji.

Pozyskane środki z dotacji z Unii Europejskiej prawdopodobnie nigdy nie miały być przeznaczone na uruchomienie projektowanej instalacji. Przedsiębiorcy prawdopodobnie jedynie wykonywali pewne ruchy, m.in. kupując niepotrzebny sprzęt czy zlecając wykonanie projektu, którego ukończeniem nie byli zainteresowani” – informuje CBŚP w komunikacie prasowym.

Badając sprawę prawdopodobnego wyłudzenia środków unijnych na projekt, którego nikt nie realizował, funkcjonariusze dotarli do centralnej Polski. Po zebraniu informacji przygotowali i przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego, podczas których zatrzymali siedem osób.

Wszystkim zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej z osób zarzut założenia i kierowania tą grupą. Ponadto zarzucono im wyłudzenie funduszy unijnych na kwotę co najmniej 8,8 mln zł.

Za te czyny grozić może kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Ponadto, jak informuje CBŚP, ustalono, że podejrzani posiadają nieruchomości oraz pojazdy i zawnioskowano do prokuratury o zabezpieczenie majątkowe w kwocie co najmniej 12 mln zł.

Jak informuje CBŚP, sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl