W Krakowie obchodzono Ogólnopolski Dzień Ludzi Bezdomnych  

Happening na Rynku Głównym w Krakowie i wystawa prac Łukasza Wąsa „Zobacz kogoś więcej niż tylko bezdomnego” przypomniały w sobotę krakowianom, że 14 kwietnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Ludzi Bezdomnych. Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia.

Krakowskie obchody zorganizowało Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w ramach kampanii społecznej niestygmatycy.pl.

Uczestnicy happeningu przemaszerowali z planszami wokół Rynku, a następnie przeszli na ul. Podzamcze, gdzie eksponowana jest wystawa prac Łukasza Wąsa „Zobacz kogoś więcej niż tylko bezdomnego”. Działania te miały skłonić turystów i mieszkańców Krakowa do refleksji nad problemem bezdomności i stereotypowym postrzeganiem osób nie mających domu.

10 prezentowanych prac opowiada o historiach bezdomności, o tym, że każda z osób bez domu ma swoją przeszłość, potrafi kochać, ma pasje” – podkreśliła Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, typowe stereotypy, związane z postrzeganiem osób bezdomnych, jak lump, kloszard, złodziej, pozbawiają osoby bezdomne wiary w siebie i często uniemożliwiają powrót do normalnego życia.

To, w jaki sposób myślimy o drugim człowieku, zawsze ma odzwierciedlenie w tym, jak on postrzega samego siebie. Dodatkowo obawy przed potraktowaniem z góry mogą blokować chęć zgłaszania się po jakiekolwiek wsparcie” – wskazał lekarz psychiatra Joanna Dziasek, kierownik Poradni Psychiatryczno-Psychologicznej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Organizatorzy powołują się także na opublikowany w styczniu ub.r. raport Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z którego wynika, że fałszywe przekonania na temat osób bezdomnych są często dalekie od rzeczywistości. Przykładem może być stereotyp osoby bezdomnej, która sama jest winna swojej sytuacji lub jest bezdomna wyłącznie z powodu uzależnienia. W świetle faktów los wielu tych osób jest wynikiem splotu nieszczęśliwych okoliczności: eksmisją, chorobą, zadłużeniem, przemocą domową, skomplikowaną sytuacją rodzinną.

Innym mitem jest przeświadczenie, że wszyscy bezdomni żyją na ulicy. Dane wskazują, że aż 80,5 proc. osób bez domu przebywa w placówkach instytucjonalnych – schroniska, noclegownie.

Warto dodać, że akcja jest częścią kampanii społecznej >>Niestygmatycy<<, wpisanej w obchody Jubileuszowego Roku Ojca Pio – w tym roku mija 50 lat od śmierci Ojca Pio i 100 lat od otrzymania stygmatów. Nazwa kampanii nawiązuje do pojęcia stygmatyzacji społecznej, gdzie stygmat rozumiany jest jako piętno zniekształcające patrzenie na drugiego człowieka. Na stronie internetowej kampanii przez cały rok publikowane są świadectwa osób bezdomnych związanych z Dziełem Pomocy św. Ojca Pio” – poinformowała Justyna Nosek.

Prowadzone przez kapucynów Dzieło Pomocy św. Ojca Pio powstało w 2004 r. Ze wsparcia Dzieła korzysta obecnie ok. 2 tys. podopiecznych w prowadzonych przez Dzieło Centrach Pomocy – przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 w Krakowie. W Centrach Pomocy bezdomni mogą umyć się, wyprać odzież, zjeść ciepły posiłek, uzyskać pomoc lekarską oraz wsparcie pracowników socjalnych, psychoterapeutów i doradców zawodowych.

Dzieło prowadzi również program mieszkań wspieranych, w ramach którego osoby i rodziny bezdomne pod opieką pracowników socjalnych i psychoterapeutów oraz doradców uczą się, jak wrócić do samodzielnego życia. Organizacja dysponuje siedmioma takimi mieszkaniami, z których korzysta ponad 20 osób.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od wielu lat angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi otoczenia na problem, jakim jest bezdomność.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl