[TYLKO U NAS] Prof. Szyszko: W kwestii redukcji emisji CO2 Polska postrzegana jest jako kraj sukcesu

Jako jedni z nielicznych wywiązaliśmy się z założeń konwencji klimatycznej i zredukowaliśmy emisję CO2 do atmosfery o ponad 30 proc – mówił w poniedziałkowym „Polskim punkcie widzenia” w TV Trwam minister środowiska prof. Jan Szyszko. Odniósł się też do zakończonego szczytu klimatycznego w niemieckim Bonn.

Jak zaznaczył, w Bonn zostały potwierdzone główne cele światowej polityki klimatycznej, na których zależy Polsce, jak np. porozumienie paryskie.

Porozumienie paryskie jest dużym sukcesem Polski. W porozumieniu powróciliśmy do korzeni konwencji klimatycznej, czyli filozofii zrównoważonego rozwoju. Głównym celem porozumienia paryskiego jest to, aby doprowadzić do zmniejszenia tempa wzrostu koncentracji gazów cieplarnianych (CO2) w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie, aby zażegnać podstawowe problemy świata. Problemem jest obecnie nie tylko wzrost temperatury wraz ze wzrostem koncentracji CO2 w atmosferze, ale to jest sprawa związana z procesem zanikania gatunków, pustynnienia, degradacji gleb, głodem czy migracjami – wskazał minister środowiska.

Porozumienie paryskie mówi jasno, że aby zażegnać te problemy, trzeba z jednej strony zredukować emisję CO2 spowodowaną spalaniem tradycyjnych nośników energii (węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa, czy gaz), a z drugiej strony wychwytywać CO2 z atmosfery, aby regenerować gleby, lasy, by te miały większą rolę do spełnienia pod względem jakości powietrza, dawania lepszej żywności, zahamowania pustynnienia itp. – dodał gość „Polskiego punktu widzenia”.

Polityka unijna, która jest realizowana w postaci pakietu klimatyczno-energetycznego, ma mało wspólnego z tzw. polityką klimatyczną wytyczoną przez konwencję klimatyczną, protokół z Kioto czy porozumienia paryskiego – zaznaczył prof. Jan Szyszko.

Pakiet klimatyczno-energetyczny Unii Europejskiej dotyczy tylko i wyłącznie wewnętrznych spraw Unii, gdzie główny nacisk jest położony na redukcję emisji CO2 do atmosfery w sześciu działach produkcji: w produkcji energii elektrycznej, ciepła, stali, cementu, papieru i szkła – powiedział szef Ministerstwa Środowiska.

Polska w świecie oceniana jest jako kraj o wielkim autorytecie. Jako jedni z nielicznych wywiązujemy się ze zobowiązań dotyczących klimatu – podkreślił prof. Jan Szyszko.

Realizujemy postanowienia konwencji klimatycznej. Polska jako jedna z niewielu państw wysokorozwiniętych wykonała swoje zobowiązania redukcyjne z dużą nawiązką. Miała dokonać reedukacji na poziomie 6 proc., a dokonała powyżej 30 proc. Stara „15” w tym czasie, która postanowiła rozliczać się razem, kiedy Polska miała 30 proc. redukcję, to ona miała zaledwie 0,9 proc., a zobowiązała się do 8 proc. Polska w tej kwestii postrzegana jest jako kraj sukcesu. To nie wynikało z zapaści gospodarczej. Wręcz odwrotnie, to wynikało z rozwoju gospodarczego, bo np. PKB w tym czasie wzrósł o 60 proc. Mamy więc wielką redukcję emisji i wzrost gospodarczy – wskazał minister środowiska.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl