fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Bardziej zdywersyfikowana wymiana handlowa z innymi państwami daje nam przewagę w rozwoju gospodarczym

Mamy coraz bardziej zdywersyfikowaną wymianę handlową z innymi państwami. To daje nam pewną przewagę. Wzmocniliśmy się wewnętrznie. Najlepszym motorem napędowym naszej gospodarki pozostaje właśnie konsumpcja wewnętrzna – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam ekonomista dr Marian Szołucha. Odniósł się w ten sposób do nowej prognozy Komisji Europejskiej, która przewiduje w Polsce wzrost gospodarczy na poziomie 4,4 proc. PKB.

Komisja Europejska podniosła we wtorek prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. – z 4,2 proc. do 4,4 proc. Utrzymała też prognozę wzrostu gospodarczego na 2020 r. W przyszłym roku polska gospodarka ma wzrosnąć o 3,6 proc. Jeszcze pięć miesięcy temu prognozowano jednak spadek o 1 punkt procentowy.

– Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do różnych prognoz w stosunku do Polski ze strony różnych organizacji, a i tak twarde dane często są od tych prognoz lepsze. Nie wszyscy może jeszcze to odczuwają, ale z danych makroekonomicznych widać to wyraźnie – podkreślił dr Marian Szołucha.

Tymczasem wzrost gospodarczy w Niemczech wynosi zaledwie 0,5 proc. PKB.

– Balansują na granicy progresu i regresu ekonomicznego – wskazał ekonomista.

Rozwój ekonomiczny Polski pozwala nam na coraz większą niezależność.

– Mamy coraz bardziej zdywersyfikowaną wymianę handlową z innymi państwami. To daje nam pewną przewagę. Wzmocniliśmy się wewnętrznie. Najlepszym motorem napędowym naszej gospodarki pozostaje właśnie konsumpcja wewnętrzna – wskazał dr Marian Szołucha.

Skąd tak wysoki rozwój polskiej gospodarki?

– Analitycy, publicyści i politycy spierają się, czy za nasz wysoki wzrost gospodarczy ma wpływ polityka gospodarcza czy też koniunktura zewnętrzna, która ma znaczenie, ale już coraz mniejsze, bo większość UE jest w fazie spowolnienia – podkreślił ekonomista.

– Ja mam na to jedną odpowiedź: prawda leży po środku, a najważniejszą przyczyną, dla której Polska się tak rozwija, jest nasza codzienna praca, zaradność, kreatywność, czyli te wszystkie przymioty, które w minionych dekadach były przyczyną rozwoju innych krajów – dodał.

Wiele osób ma jednak obawy, czy w Polsce nie rozdaje się za dużo pieniędzy na programy socjalne.

– Wbrew temu, co sądzi wielu, nie mamy wcale tak bardzo rozbudowanego socjalu, a pieniądze są kierowane mądrze. Nie promują bumelanctwa. Te pieniądze kierowane są do tych, którzy chcą je inwestować w przyszłość – powiedział dr Marian Szołucha.

Jako przykłady gospodarek, w których występuje więcej programów socjalnych ekonomista wymienił między innymi: Francję, Belgię i Niemcy.

– Tam te programy są kierowane inaczej i ciążą finansom publicznym, a w ślad za nim gospodarce. Dlatego tam podatki są jeszcze wyższe, przez co te gospodarki tracą na konkurencyjności – podkreślił gość TV Trwam.

– W Polsce można obawiać się tego tylko do pewnego stopnia. Programy mają bowiem pokrycie w rosnących dochodach budżetowych rosnących bez podnoszenia stawek podatku – zaznaczył ekonomista.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl