Szef Urzędu ds. Kombatantów: budujemy dzisiaj wspólnotę wdzięczności

Budujemy dzisiaj tutaj wspólnotę wdzięczności wobec weteranów walk o niepodległość – powiedział dziś w Warszawie p.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Ojczyzna nigdy nie zapomni swoich wiernych obywateli, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Jak przypomniał prezydent, to święto jest w tym roku obchodzone po raz pierwszy, zostało ustanowione przez Sejm RP w lipcu 2016 roku, który oddał w ten sposób hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”.

Chylimy czoła przed ofiarami i zbrodni i łączymy się z rodzinami ofiar w pamięci. (…) Uczynimy wszytko, by rzeź wołyńska i inne miejsca Polaków na wschodzie zostały godnie upamiętnione” – napisała premier Beata Szydło w liście odczytanym podczas uroczystości.

Tylko na prawdzie można stawiać dom wspólnoty i porozumienia, bo prawda jest fundamentem. Wielokrotnie pojawia się w ustach niektórych – zarówno w Polsce jak i szczególnie na Ukrainie zdanie – po co tę ranę rozdrapywać. Przypomnijmy słowa Żeromskiego – trzeba rozdrapywać rany, aby się nie zabliźniły błoną podłości. Trzeba rozdrapywać rany, aby nie zabliźniła się błoną zapomnienia, to jest wyzwanie dla nas – młodszego pokolenia. Dobre relacje polsko-ukraińskie mogą być budowane tylko w oparciu o prawdę, również bolesną, o ludobójstwie dokonanym na Wołyniu 74 lata temu” – powiedział p.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Na Skwerze Wołyńskim obecni byli m.in. szef MON Antoni Macierewicz, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, senator Jan Żaryn, prezes IPN Jarosław Szarek.

Podczas uroczystości wręczono medale „Pro Patria” przyznawane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za „szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Otrzymali je Szczepan Siekierka – Prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z OUN i UPA oraz Henryk Sławiński – prezes honorowy Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, żołnierz 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia, nazwanego później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z blisko 100 polskich miejscowości. Historycy oceniają, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

Podczas uroczystości została odsłonięta tablica informacyjna przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w województwach południowo-wschodnich w latach 1942-1947.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl