[TYLKO U NAS] J. J. Kasprzyk: 1 sierpnia to jedna z najważniejszych dat, które należy celebrować

1 sierpnia jest jednym z tych momentów, które tworzą polski kod kulturowy. To bardzo ważne wydarzenie w historii, które uformowało również kolejne pokolenie. Co bardzo ważne, kształtuje również pokolenie współczesne – powiedział w czwartkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Dla każdego Polaka wczorajsza data – 1 sierpnia – od 1944 roku jest jedną z ważniejszych w kalendarzu. To właśnie wtedy wybuchło Powstanie Warszawskie.

– To jedna z najważniejszych dat, które należy celebrować. Jest jednym z tych momentów, które tworzą polski kod kulturowy. To bardzo ważne wydarzenie w historii, które uformowało również kolejne pokolenie. Co bardzo ważne, kształtuje również pokolenie współczesne, które tłumnie i aktywnie uczestniczy w upamiętnianiu tego wydarzenia – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

Wcześniej, w latach 90-tych, okazji do świętowania nie było.

– Wtedy odbywały się spotkania przy pomniku Gloria Victis, na mogiłach, były to spotkania o tyle szczęśliwe, że żyło zdecydowanie więcej powstańców warszawskich. Przełomem był rok 2004 – obchody 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i decyzja prezydenta Lecha Kaczyńskiego o budowie multimedialnego, skierowanego do młodych Muzeum Powstania Warszawskiego i zorganizowania obchodów, jakich wcześniej nie było. Takich, które celebruje się przez kilka dni – przypomniał szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Niezwykłe jest również to, że pamięć o Powstaniu Warszawskim wyszła poza granice Warszawy, bo w wielu miastach Polski odbywały się uroczystości. Godzina 17.00 staje się godziną, w której w zadumie i wdzięczności staje cała Polska – dodał.

RIRM

drukuj