By Sylwester Braun - Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4002882

P. Mucha: międzynarodowy charakter obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej podkreśli ich doniosłość

Charakter międzynarodowy obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej podkreśli ich doniosłość – uważa wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że obecność na uroczystości prezydenta USA Donalda Trumpa pomoże zwrócić uwagę na rolę Polski w historii.

Paweł Mucha został zapytany w programie Rozgłośni Katolickich „Poranek Siódma9” o wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który odwiedzi Polskę przy okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minister przypomniał wizytę Trumpa sprzed dwóch lat, kiedy to prezydent USA w Warszawie opowiadał o historii Powstania Warszawskiego. W tym roku – dodał – Polska chciałaby zwrócić uwagę na szczególny kontekst związany z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, także w rozumieniu międzynarodowym.

„My mamy świadomość daty 1 września, ale nie zawsze ta wiedza, jeżeli chodzi o Europę, jeżeli chodzi o świat, jest powszechna. Tutaj uroczystości w wymiarze międzynarodowym, to jest podkreślenie doniosłości tego, że to Polska pierwsza przeciwstawiła się Hitlerowi, że to Polska później przeciwstawiła się też agresji sowieckiej 17 września” – powiedział Paweł Mucha.

Zapytany, czy Polska ma ambicję, aby opowiedzieć o tym światu, powiedział, że „jest trochę tej ambicji”.

Paweł Mucha podkreślił, że przy okazji wizyty Donalda Trumpa odbędą się ważne rozmowy bilateralne o ważnych interesach polsko-amerykańskich m.in. w kontekście bezpieczeństwa, wzmocnienia wschodniej flanki NATO, obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, a także współpracy energetycznej.

Według ministra nigdy relacje polsko-amerykańskie nie były tak dobre.

„Na najwyższym szczeblu mamy wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, mamy wizyty prezydenta Donalda Trumpa, drugą wizytę w bardzo krótkim okresie, w Warszawie” – zauważył wiceszef Kancelarii Prezydenta.

„1 września to będą obchody, które zgromadzą w Warszawie wiele głów państw, szefów rządów. Myślę, że to będzie dzień debaty o Polsce, bo zainteresowanie mediów, co jest naturalne, jest bardzo duże” – zaznaczył Paweł Mucha.

19 lipca Sejm przyjął poprawki Senatu do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Trafiła ona do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Paweł Mucha pytany, czy prezydent skłania się do podpisania specustawy czy do zawetowania jej, odpowiedział: „Myślę, że będzie w niedługim czasie komunikat”.

„Westerplatte to jest miejsce, które jest miejscem, jeżeli chodzi o wydarzenia historyczne, jeżeli chodzi o pamięć historyczną, jeżeli chodzi o doniosłość obchodów, chociażby to widać wyraźnie w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która ma charakter ponad lokalny” – powiedział.

Specustawa dotycząca budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – w myśl jej autorów, posłów PiS – ma usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte – lepiej niż dotychczas – ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci.

PAP/RIRM

drukuj