Muzeum Stutthof zachęca do udziału w akcji „To My jesteśmy Pamięcią”
Inicjatywa „To My jesteśmy Pamięcią” ma upamiętnić 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Stutthof. 9 maja co roku na terenie muzeum w Sztutowie odbywały się uroczystości. Ze względu na pandemię hołd ofiarom można oddać indywidualnie.
Informujemy, że 9 maja 2020 r. w godzinach od 11:00 do 13:00 Muzeum #Stutthof w Sztutowie zostanie otwarte dla osób, które zechcą oddać hołd ofiarom KL Stutthof, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu.https://t.co/jdaldE5MIX#ToMYjesteśmyPamięcią #Stutthof75 pic.twitter.com/EEiaOGe5kM
— Stutthof Museum (@StutthofMuseum) May 4, 2020
Muzeum zorganizowało także akcję „To My jesteśmy Pamięcią”. Wystarczy zgłosić się do muzeum i nagrać otrzymany fragment relacji świadka np. telefonem.
Projekt #Stutthof75: zgłoś się do Muzeum #Stutthof i nagraj otrzymaną relację Świadka Historii a nagranie odeślij. Zostaw swój ślad pamięci przyszłym pokoleniom. Nie bądźmy obojętni! #Pamiętamy #ToMYjesteśmyPamięcią #Muzea_MKiDN
Więcej na: https://t.co/hjC7nDjXSc pic.twitter.com/klsWJbAX6P
— Stutthof Museum (@StutthofMuseum) April 27, 2020
Nagrany film należy udostępnić na swoim profilu społecznościowym z hasztagami #Stutthof75 i #ToMYjesteśmyPamięcią bądź przesłać bezpośrednio do muzeum.
Swoje nagranie udostępnił już m.in. dyrektor placówki Piotr Tarnowski.
„Dzieci odebrano matkom i wysłano w niewiadomym kierunku. Obóz jęczał dniem i nocą. Zdawało się, że cały świat runie za chwilę od rozdzierających serce łkań i krzyków” (Balys Sruoga „Las Bogów”) – czytał Piotr Tarnowski.
(0001) Piotr @_Tarnowski_ uczestniczy w akcji #ToMYjesteśmyPamięcią: https://t.co/fvkvvpNYW4#Stutthof #Stutthof75 pic.twitter.com/hQDhvyD9NY
— Stutthof Museum (@StutthofMuseum) April 28, 2020
KL Stutthof funkcjonował 2077 dni. Był pierwszym i najdłużej działającym obozem zagłady na terenie współczesnej Polski. Trafiło do niego ok. 110 tys. więźniów, a 65 tys. osób poniosło śmierć.
RIRM