fot. PAP/EPA

Niemiecka prasa krytykuje politykę imigracyjną Niemiec po zabójstwie 8-latka na dworcu we Frankfurcie

Po zabójstwie 8-latka na dworcu we Frankfurcie niemiecka prasa krytykuje brak skutecznej kontroli nad imigrantami, którzy trafiają do Niemiec. Apeluje do rządu kanclerz Angeli Merkel o podjęcie zdecydowanych działań w tej sprawie.

W poniedziałek na dworcu głównym we Frankfurcie nad Menem 40-letni Erytrejczyk wepchnął pod nadjeżdżający pociąg matkę z dzieckiem. Kobiecie udało się uratować, jednak chłopiec zginął na miejscu. Sprawcę zatrzymali świadkowie zdarzenia.

Jak wskazuje niemiecki tabloid „Bild”, nie wolno utrącać politycznej debaty nad pochodzeniem sprawcy. Jednocześnie dodaje, że UE nie zagwarantowała skutecznej ochrony granic i wymiany informacji między policją z poszczególnych państw.

Wydaje się, że niemiecka gazeta odzwierciedla nastroje społeczne w Niemczech – ocenił europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

– Miejmy nadzieję, że te nastroje będą wpływały na politykę niemieckiego rządu, a to z kolei będzie przenosiło się także na funkcjonowanie nowych instytucji europejskich, w tym Komisji Europejskiej. Przypominam, że pani Ursula von der Leyen, nowa przewodnicząca KE, dosyć jednoznacznie opowiedziała się za wzmocnieniem granic zewnętrznych, a nie na przyjmowaniu uchodźców, więc miejmy nadzieję, że tego rodzaju poglądy znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistej polityce KE po 1 listopada tego roku – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.

Sprawca zabójstwa 8-letniego chłopca mieszkał na stałe w Szwajcarii, dokąd dostał się nielegalnie i gdzie wystąpił o azyl. Uchodził za znakomicie zintegrowanego. Policja ujawniła jednak, że w ostatnich czasie był poszukiwany przez szwajcarską policję, ponieważ groził nożem swojej sąsiadce.

RIRM

drukuj