fot. wikipedia

Warszawa: 1 sierpnia otwarcie wystawy „Aleppo2019 – Warszawa1944”

Wystawa przedstawiająca dwa zrujnowane przez wojnę miasta – Warszawę i Aleppo – zostanie otwarta 1 sierpnia w stołecznej bazylice św. Krzyża – poinformowało w komunikacie przekazanym w środę PAP biuro prasowe Caritas Polska.

Jak czytamy w komunikacie, wystawa „Aleppo2019 – Warszawa1944” to połączenie fotografii wielkoformatowych, przedstawiających zniszczone w wyniku działań wojennych miasta: Aleppo oraz zrównaną z ziemią Warszawę.

Inauguracja ekspozycji odbędzie się 1 sierpnia po mszy św. o godzinie 10.00 w Bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.

„Wystawa została zorganizowana w wyjątkowej świątyni św. Krzyża, która pozostała w pamięci mieszkańców Warszawy za sprawą zdewastowanej figury Chrystusa, którą zwaliły na ziemię niemieckie bombardowania” – napisali autorzy komunikatu.

Cytowany w komunikacie dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki wyraził nadzieję, że widok zrujnowanego Aleppo sprawia, że nie będziemy obojętni na cierpienie jego mieszkańców.

„Mamy w pamięci bohaterską walkę o przetrwanie mieszkańców Warszawy podczas Powstania Warszawskiego i obecne rozpaczliwe próby przeżycia mieszkańców Syrii” – podkreślił.

Dodał, że na miejscu będzie możliwość pobrania materiałów promocyjnych dotyczących programu Rodzina Rodzinie, który od października 2016 roku niesie regularną pomoc dla 9 tys. syryjskich rodzin w Aleppo.

Od początku trwania programu polskie rodziny za pośrednictwem Caritas Polska przekazały ponad 46 mln złotych na potrzeby mieszkańców Syrii. Więcej informacji o programie, bieżącej sytuacji na miejscu oraz możliwości wsparcia Syryjczyków można znaleźć na stronach www.rodzinarodzinie.caritas.pl i www.bliskiwschod.caritas.pl. Akcję można wesprzeć wysyłając SMS o treści RODZINA na numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT).

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

Aleppo położone jest w północno-zachodniej Syrii. Wkrótce po wybuchu wojny domowej w 2011 r. rozpoczęła się trwająca kilka lat bitwa o to miasto.

PAP/RIRM

drukuj