fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA wykryło nieprawidłowości przy zamówieniach endoprotez i implantów w szpitalu w Bielsku Podlaskim

Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli w szpitalu w Bielsku Podlaskim skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Chodzi o nieprawidłowości przy składaniu zamówień na implanty i endoprotezy. Przestępstwa miał się dopuścić lekarz, członek komisji przetargowej. Zamówienie sporządzono tak, że w praktyce tylko jeden wykonawca spełniał jego warunki.

Jak wskazał naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski, w całej sprawie naruszono między innymi zasady uczciwej konkurencji.

– Wydział postępowań kontrolnych delegatury CBA w Białymstoku przeprowadził kontrolę w szpitalu w Bielsku Podlaskim. Postępowanie obejmowało sprawdzenie zamówień publicznych dotyczących zakupu endoprotez i implantów. W trakcie kontroli stwierdzono naruszenie zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, a także obiektywizmu i bezstronności, o których jest mowa w ustawie Prawo zamówień publicznych. W oparciu o wyniki przeprowadzonej kontroli CBA skierowało do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członka komisji przetargowej – poinformował Temistokles Brodowski.

Kontrola w szpitalu w Bielsku Podlaskim objęła lata 2015-2018. Na początku działań kierownictwo placówki zapewniało, że nie ma nic do ukrycia. Pod koniec czerwca szpital ogłosił kolejny przetarg na dostawę implantów i endoprotez. Zakończy się on 2 września 2019 r.

RIRM

drukuj