W Warszawie odbyły się centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

Mija 75 lat od tzw. Krwawej Niedzieli. W Warszawie odbyły się dziś centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Uroczystości zainaugurowała Msza św. sprawowana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie złożono wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Po południu uroczystości przeniosły się na Skwer Wołyński.  List do uczestników skierował Prezydent RP Andrzej Duda. Dokument odczytała szefowa kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska.

„Polsko-ukraińska trudna historia nie może być przeszkodą w budowaniu przyszłości. Prawda o tym, co wydarzyło się na Wołyniu nie jest zagrożeniem dla więzi łączących Polaków i Ukraińców. Przeciwnie – jest ona potrzebna, abyśmy mogli sobie trwale ufać i wzajemnie liczyć na siebie” – napisał prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki dziękował wszystkim osobom, które dbały o pamięć o zamordowanych w rzezi wołyńskiej. Szef Polskiego rządu zapewnił, że nie zrezygnujemy z drogi do odzyskania prawdy o każdym zamordowanym w wyjątkowo barbarzyński sposób.

– Dziękuję z tego miejsca wszystkim, którzy przyczynili się do utrzymania, podtrzymania i pamięci, wyjawienia prawdy o tamtych czasach. Obiecujemy wam, drodzy rodacy, którzy leżycie gdzieś tam, na tamtej ziemi, okrutnie pomordowani, w bezimiennych czy nazwanych grobach, że nie spoczniemy. I ja też składam takie zobowiązanie w tym miejscu: że nie spocznę do czasu, aż cała prawda nie zostanie wyjaśniona i każdy z tych okrutnie zamordowanych nie zostanie upamiętniony – oświadczył premier.

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu odbywają się dziś w całej Polsce. W Lublinie w ramach obchodów, odsłonięto pomnik ofiar Wołynia.

Z kolei IPN w Rzeszowie zorganizował akcję „11 lipca zapal Znicz Pamięci”, której celem jest zapalenie zniczy na grobach pomordowanych przez OUN-UPA w powiecie lubaczowskim.

75 lat temu, 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach na Wołyniu.  W latach 1943 – 1945 zginęło tam wg różnych szacunków od około 100 do nawet 200 tys. Polaków.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl