Szczecin: Film i zwiedzanie z okazji 775. rocznicy nadania praw miejskich

Projekcję filmu „Zamek Szczeciński”, spotkanie i oprowadzanie z przewodnikiem po Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zaplanowano w najbliższy wtorek z okazji 775. rocznicy nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia Barnima I w 1243 r.

Zainteresowani historią miasta obejrzą archiwalny film – unikatowy dokument ukazujący historię zamku i Szczecina. Film powstał na podstawie trzech dokumentalnych taśm, nakręconych w latach 1958-61, a odnalezionych w archiwum zamkowego kina w 2006 r.

Duża część filmu ukazuje zamek zniszczony, dopiero przygotowywany do odbudowy, zaś jego otoczenie i śródmieście Szczecina zrujnowane albo niemal opustoszałe. Unikatową wartość produkcji stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji Zamku, czyli odbudowy skrzydła północnego.

Po projekcji filmu odbędzie się spacer z przewodnikiem po zamkowych zakamarkach. Prezentacja poświęcona będzie nadaniu praw miejskich Szczecinowi przez księcia Barnima I w 1243 r. i początkom miasta.

Zobaczyć będzie można m.in. zegar zamkowy, płytę erekcyjną Barnima XI i zegary słoneczne, figurę biskupa Ottona z Bambergu, płytę erekcyjną książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz najnowszą zamkową atrakcję – wykonaną z brązu makietę budowli.

Murowane budowle na wzgórzu zamkowym w Szczecinie wzniesiono w XIV w. Skrzydło północne zamku to najważniejsza historycznie część obiektu, który został zbudowany na miejscu pierwszej rezydencji książęcej, zamieszkiwanej przez stulecia przez władców Pomorza Zachodniego.

Szczeciński zamek książęcy, wielokrotnie przebudowywany, swój renesansowy kształt zyskał w latach 1573-82 za panowania księcia Jana Fryderyka. Za rządów księcia Filipa II (w latach 1606-18) został rozbudowany o skrzydło muzealne.

W XIX w. miał tu siedzibę garnizon pruski, który zamek zdewastował. W 1944 r. podczas alianckich nalotów na miasto został zniszczony. Po wojnie zamek został odbudowany w renesansowym stylu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl